Egészségügyi világnap: bemutatták a csíkszeredai megyei kórház új stroke-egységét
Sajtótájékoztatón mutatta be hétfőn, az egészségügyi világnapon a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége a neurológiai osztályon működő, a stroke-on átesett betegek akut ellátását biztosító stroke-egységet. A felszólaló szakemberek kiemelték, hogy a stroke esetében kiemelt jelentősége van annak, hogy időben felismerjük a jeleit és mielőbb orvosi segítséget kérjünk.
Hétfőn, az egészségügyi világnap alkalmából mutatták be a sajtó nyilvánossága előtt a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház neurológiai osztályán működő 12 ágyas stroke-egységet.
A szubintenzív kórházi egységet, amely a stroke-on átesett betegek multidiszciplináris kezelését és megfigyelését teszi lehetővé, 2024 decemberében akkreditálták. Mint elhangzott: a monitorizálás egy, mindhárom kórtermet lefedő központi monitor segítségével zajlik. Minden betegágyra külön megfigyelési paramétereket lehet beállítani, így nemcsak intenzív, hanem pontos és személyre szabott megfigyelést végezhetnek. Ugyanakkor az egységben speciális bútorzat és felszerelés is rendelkezésre áll, az esetleges beavatkozásokat azonnal meg tudják tenni. Az egységben trombolízist is tudnak végezni. A kórház mellett az egység felszereléséhez a Katalin-bál szervezői és támogatói is hozzájárultak: a központi monitort és a bútorzatot az adományokból vásárolták meg – osztotta meg a kórház vezetősége.
Mint kiemelték: a stroke-on átesett páciensek száma folyamatosan magas. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 2024-ben 462 pácienst láttak el iszchémiás stroke miatt, 2023-ban pedig 439-et. A stroke-ot sok esetben medikális és/vagy neurológiai komplikációk követik, amelyek hátráltatják a rehabilitációt és akár életveszélyesek is lehetnek – hívták fel a figyelmet.
„Adataink szerint betegeink körülbelül felénél lép fel komplikáció és rendszerint kettőnél több szövődményre is lehet számítani egy páciensnél. A komplikációk sok esetben megelőzhetők vagy idejében észlelve, kezelhetők, az intenzív megfigyelés tehát nagyon fontos a stroke-ot elszenvedett betegek számára” – hangzott el.
A sajtótájékoztatón dr. Konrád Judit, a kórház menedzsere kiemelte az egység működésének fontosságát, ugyanakkor rámutatott, a stroke-egység a jövőbeni fejlesztéseknek is struktúrát biztosít: a kórház tervezi a stroke-on átesett betegek endovaszkuláris kezelésének, a trombektómiának a bevezetését, az egységben ezen betegek utánkövetése is zajlik majd.
Az egységet dr. Csíki Éva Klára neurológus főorvos, osztályvezető mutatta be. Miután felvázolta működését, elmondta, Európában nagy különbségek vannak a stroke-on átesett betegek akut ellátásában. Az irányelv, hogy 2030-ig a páciensek 90 százalékát stroke-egységben vagy stroke-központokban lássák el. „Büszkék vagyunk rá, hogy a csíkszeredai kórházban ez a lehetőség már nyitott a pácienseink számára” – emelte ki.
Mint a szakember beszámolt róla: „nehézkes” folyamat végén sikerült akkreditáltatniuk a stroke-ellátó egységet 2024 végén. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az egységet talán már ennek az évnek a végén sikerül központtá fejleszteniük. Hozzátette: azokat a betegeket is tudják kezelni, akik nem részesülhetnek trombolízisben.
Kapcsolódó
Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke az egészségügyi világnap alkalmával kifejezte a megyei önkormányzat nagyrabecsülését, háláját és köszönetét a megyei kórház dolgozóinak és a megye minden orvosának, ápolójának, mindazoknak, akik az egészségügyben dolgoznak. (...). Az elnök gratulált a megyei kórház munkaközösségének ahhoz, hogy a mindennapi munka mellett a fejlesztésekre is erőforrást fordítanak.
Kiemelte, a kórház és környezetének fejlesztésére a megyei önkormányzat is elkötelezte magát: a sürgősségi betegellátó egység új épülete év végéig nagy eséllyel elkészül, a fertőző- és tüdőgyógyászati osztálynak helyet adó új épület terveit is idén el kell készíteniük, hogy év végén ott is elkezdődhessenek a munkálatok. „Az egészségügyi beruházásaink, fejlesztéseink akkor kapnak lendületet, amikor az RMDSz kormányon van” – hangsúlyozta ki Bíró Barna Botond.
Dr. Vitos Attila, a kórház orvosigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a stroke-on átesett betegek számára létfontosságú, hogy a lehető leghamarabb kórházba kerüljenek. Tehát azonnal hívjuk a mentőt, ha magunkon vagy hozzátartozónkon a stroke jeleit észleljük. A leggyakoribb tünetek: elferdült száj, lebénult végtagok, beszédzavar, látászavar, egyensúlyproblémák.
A stroke kockázati tényezői közé tartoznak a genetikai hajlam mellett a magas vérnyomás, pitvarfibrilláció, érelmeszesedés, dohányzás, cukorbetegség, magas vérzsírszint, túlzott alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód, valamint a túlsúly.
A stroke időben történő felismerése életet menthet!
CSAK SAJÁT