Csúcstechnológiás felszerelés segíti a rákdiagnosztikát Marosvásárhelyen
Azonnali elemzés, gyors eredmények, pontos diagnózis és személyre szabott kezelés – ezekben segít a Maros Megyei Klinikai Kórház felújított és korszerű berendezésekkel felszerelt patológiai laboratóriuma, amelyet kedden adtak át Marosvásárhelyen. A több mint 10,8 millió lej értékű beruházásnak köszönhetően évente akár 40 ezer szövet- és sejtminta feldolgozására is képesek, nemcsak Maros, hanem Hargita és Beszterce-Naszód megyei betegek számára is.
A 2024 novembere és 2026 júniusa között megvalósított projekt keretében a kórház szövettani és citológiai részlegeit modern diagnosztikai, molekuláris patológiai és digitalizációs eszközökkel szerelték fel.

A fejlesztés európai uniós támogatással jött létre, célja a rákos megbetegedések gyorsabb és pontosabb diagnosztizálása, és a személyre szabott kezelések megalapozása. A laboratórium új eszközei lehetővé teszik a szövet- és sejtminták korszerű feldolgozását, a molekuláris vizsgálatok elvégzését, és a teljes munkafolyamat digitalizálását – hangzott el az átadás alkalmával tartott sajtóértekezleten.
Kapcsolódó
Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke hangsúlyozta: az egészség az egyik legfontosabb érték, ezért a betegeknek gyors, szakszerű és korszerű ellátáshoz kell hozzájutniuk.
„Amikor egy ember vagy egy család egészségügyi problémával szembesül, a legfontosabb, hogy gyors, szakszerű és korszerű ellátásban részesüljön. Ehhez nemcsak elhivatott szakemberekre, hanem olyan modern technológiára és eszközökre is szükség van, amelyek lehetővé teszik a pontos diagnózist és a hatékony kezelést” – fogalmazott.

A megyei tanács elnöke szerint a beruházás révén az itt dolgozó szakemberek még magasabb színvonalon végezhetik munkájukat, a betegek pedig gyorsabban és biztonságosabban juthatnak a szükséges vizsgálatokhoz és kezelésekhez.
A projekt összértéke 10,84 millió lej. Ebből 8,45 millió lejt az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosított, az állami költségvetésből több mint 1,29 millió lejjel járultak hozzá, míg a Maros Megyei Tanács önrésze meghaladta az 1 millió lejt.
A laboratóriumban új szövettani feldolgozó rendszereket, korszerű mikroszkópokat, molekuláris diagnosztikai berendezéseket, digitális patológiai rendszert, és a minták tárolását és nyomon követését segítő informatikai megoldásokat helyeztek üzembe. A fejlesztés részeként a munkakörülményeket és a biztonságot szolgáló szellőztető rendszert is korszerűsítették – mondták.

Péter Ferenc emlékeztetett arra is, hogy az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése továbbra is prioritás Maros megyében. Az elmúlt években teljesen felújították és kibővítették az Onkológiai Klinikát, jelenleg pedig a Tüdőgyógyászati Klinika korszerűsítése zajlik. Közölte, több tízmillió lejes egészségügyi beruházás van folyamatban a megye kórházaiban.
Kapcsolódó
A megyei tanács 2026-ban saját költségvetéséből 30 millió lejt különített el a Maros Megyei Klinikai Kórház és a dicsőszentmártoni Gheorghe Marinescu Municípiumi Kórház működésére és fejlesztésére – tette hozzá a Maros Megyei Tanács elnöke.
CSAK SAJÁT