Csúcstechnológiás felszerelés segíti a rákdiagnosztikát Marosvásárhelyen

Azonnali elemzés, gyors eredmények, pontos diagnózis és személyre szabott kezelés – ezekben segít a Maros Megyei Klinikai Kórház felújított és korszerű berendezésekkel felszerelt patológiai laboratóriuma, amelyet kedden adtak át Marosvásárhelyen. A több mint 10,8 millió lej értékű beruházásnak köszönhetően évente akár 40 ezer szövet- és sejtminta feldolgozására is képesek, nemcsak Maros, hanem Hargita és Beszterce-Naszód megyei betegek számára is.

A 2024 novembere és 2026 júniusa között megvalósított projekt keretében a kórház szövettani és citológiai részlegeit modern diagnosztikai, molekuláris patológiai és digitalizációs eszközökkel szerelték fel. 

A korszerű felszerelés pontosabb diagnosztikát tesz lehetővé  | Fotó: Péter Ferenc Facebook oldala

A fejlesztés európai uniós támogatással jött létre, célja a rákos megbetegedések gyorsabb és pontosabb diagnosztizálása, és a személyre szabott kezelések megalapozása. A laboratórium új eszközei lehetővé teszik a szövet- és sejtminták korszerű feldolgozását, a molekuláris vizsgálatok elvégzését, és a teljes munkafolyamat digitalizálását – hangzott el az átadás alkalmával tartott sajtóértekezleten.

Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke hangsúlyozta: az egészség az egyik legfontosabb érték, ezért a betegeknek gyors, szakszerű és korszerű ellátáshoz kell hozzájutniuk.

„Amikor egy ember vagy egy család egészségügyi problémával szembesül, a legfontosabb, hogy gyors, szakszerű és korszerű ellátásban részesüljön. Ehhez nemcsak elhivatott szakemberekre, hanem olyan modern technológiára és eszközökre is szükség van, amelyek lehetővé teszik a pontos diagnózist és a hatékony kezelést” – fogalmazott.

A Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc | Fotó: Facebook

A megyei tanács elnöke szerint a beruházás révén az itt dolgozó szakemberek még magasabb színvonalon végezhetik munkájukat, a betegek pedig gyorsabban és biztonságosabban juthatnak a szükséges vizsgálatokhoz és kezelésekhez.

A projekt összértéke 10,84 millió lej. Ebből 8,45 millió lejt az Európai Regionális Fejlesztési Alap biztosított, az állami költségvetésből több mint 1,29 millió lejjel járultak hozzá, míg a Maros Megyei Tanács önrésze meghaladta az 1 millió lejt.

A laboratóriumban új szövettani feldolgozó rendszereket, korszerű mikroszkópokat, molekuláris diagnosztikai berendezéseket, digitális patológiai rendszert, és a minták tárolását és nyomon követését segítő informatikai megoldásokat helyeztek üzembe. A fejlesztés részeként a munkakörülményeket és a biztonságot szolgáló szellőztető rendszert is korszerűsítették – mondták.

Nagyszabású fejlesztés | Fotó: Péter Ferenc Facebook oldala

Péter Ferenc emlékeztetett arra is, hogy az egészségügyi infrastruktúra fejlesztése továbbra is prioritás Maros megyében. Az elmúlt években teljesen felújították és kibővítették az Onkológiai Klinikát, jelenleg pedig a Tüdőgyógyászati Klinika korszerűsítése zajlik. Közölte, több tízmillió lejes egészségügyi beruházás van folyamatban a megye kórházaiban.

A megyei tanács 2026-ban saját költségvetéséből 30 millió lejt különített el a Maros Megyei Klinikai Kórház és a dicsőszentmártoni Gheorghe Marinescu Municípiumi Kórház működésére és fejlesztésére – tette hozzá a Maros Megyei Tanács elnöke. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?