Bogdan Ivan: Év végéig megkapják béreiket a Parajdi sóbánya alkalmazottai

A sóbányánál történt szerencsétlenség egyes családok esetében drámai. Van olyan, ahol férj és a feleség is a vállalat alkalmazottja volt, és egyik napról a másikra jövedelem nélkül maradtak. Ők december 31-ig megkapják béreiket – mondta Parajdon a gazdasági miniszter.

Fotó: Farkas Endre

Bogdan-Gruia Ivan hangsúlozta, nem hagyják sorsukra a bánya alkalmazottait, de arra is keresik a megoldást, hogy milyen módon támogassák azokat a panzió és szállodatulajdonosokat akiket súlyosan érint a turizmus visszaesése. „Valószínüleg vannak olyanok, akik hitelt vettek fel és fizetniük kell a törlesztőrészleteket, így szükség lesz egy olyan kompenzációs mechanizmusra, amellyel az elkövetkező hat hónapban tudjuk pótolni a kiesését.”

Újra fogjuk nyitni a bányát, még szebb is lesz mint amilyen volt – jelentette ki a tárcavezető.

Mint korábban írtuk, azt is mondta,  a szakemberek június 3-án megkezdik a munkát, hogy meg tudják menteni a parajdi sóbányát, ami nemcsak az ország, de egész Európa számára fontos, azonban ez egy hosszú folyamat lesz.

„A Babeș–Bolyai Tudományegyetem szakértőivel és más nemzetközi szakemberekkel együtt, akik szolidaritásukat fejezték ki a Salrom vállalat iránt, június 3-án Európa legjelentősebb szakértőinek egy részét hozzuk el ide, Parajdra. Megkezdik az első feltárásokat, beleértve a víz alatti drónokkal végzett vizsgálatokat is, amelyek nagyon fejlett szkennelési rendszerekkel lesznek felszerelve. Ezek felmérik a víz áramlási útvonalát, a sótartalom aktuális szintjét, valamint a falak állapotát és megerősítettségét is. A következő időszakban, miután ezek az elemzések elkészülnek, és a vizet eltávolítottuk, olyan helyzetbe kerülünk, hogy megkezdhetjük a falak megerősítését anélkül, hogy veszélyeztetnénk a munkások életét. Másrészt jelenleg dolgozunk azon is, hogy kidolgozzuk a parajdi sóbánya újraszervezésének és újjáépítésének tervét a turisztikai hozzáférés biztosítása érdekében, azzal a céllal, hogy Európa egyik legszebb turisztikai látványosságává váljon. (...) A becslések szerint körülbelül 70 millió lejre lesz szükség – plusz-mínusz –, hogy ezt a természeti csodát, a parajdi sóbányát visszaadhassuk a látogatók számára” – nyilatkozta a gazdasági miniszter.

A bánya megmentésével kapcsolatban kijelentette, nem szakértője a témának, de „a kollégáimmal folytatott megbeszélések alapján jók az esélyek”. Bogdan Ivan hozzátette, most megoldást kell találni a problémékra, de vizsgálatot is kell folytatni annak megállapítására, hogy ki a felelős ezért a helyzetért.

Mint írtuk, Parajdra látogat Nicușor Dan államelnök, aki már meg is érkezett a településre, és munkamegbeszélésen vesz részt. Kelemen Hunor RMDSZ kérésére látogat el a válságos helyzetben lévő településre az államfő a térségben történt súlyos áradások kapcsán kerül sor. Mint ismert, a sóbányát le kellett zárni, mivel a Korond-patak elárasztotta azt. Az elnök az RMDSZ vezetőjével, Kelemen Hunorral együtt látogat el a helyszínre, és több miniszter is helyszínre érkezett.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?