Benedek Zakariás: megelőzésre és szigorításra van szükség az utakon, különben elkerülhetetlenek a tragédiák

Átfogó reformra – megelőzésre és a szankciók szigorítására – van szükség, különben nem reménykedhetünk abban, hogy bármi változás történik, a hazai utak továbbra is életveszélyes terepek maradnak, szögezte le a Maszol megkeresésére Benedek Zakariás parlamenti képviselő.

Döbbenetes közúti balesetek történnek nap mint nap a hazai utakon, ártatlanok veszítik életüket, életek mennek tönkre. A Május 2 üdülőhelyen történt tragikus baleset – amikor a kábítószer hatása alatt álló sofőr belehajtott egy nyolcfős gyalogos csoportba, ketten a helyszínen szörnyethaltak – felháborította a közvéleményt.

Rendszerszintű hibák kerültek felszínre, menesztették a rendőrségi vezetőket, eldöntötték, átszervezik a tengerparti rendőrséget. Ám hiába reménykedtünk, hogy a tragédia megszólaltat egy vészcsengőt, óvatosságra inti a közlekedésben résztvevőket, azóta mintha még inkább elszabadult volna a pokol, naponta újabb tragédiák történnek. A legkirívóbb esetek, hogy a Fehér megyei Marosszentimrén három halálos áldozatot követelő gázolásos balesetet történt, a sofőr ittas volt, Ilfov megyében pedig a szervezett bűnözés elleni osztály korábbi vezetője kábítószer hatása alatt okozott halálos balesetet.

Illusztráció: InfoTrafic24

Románia évek óta vezeti az Európai Unió „halállistáját”, első helyen áll a közúti balesetek európai rangsorában. Tavaly összesen 28 ezer baleset történt az országban, vagyis valamivel több mint 76 naponta. A balesetekben naponta átlag 4 romániai polgár veszítette életét, egymillió lakosra 93 halálos áldozat jut, derül ki az Országos Statisztikai Hivatal adataiból.

Lépni kell, különben nemhogy csökken, nő a balesetek száma

Átfogó reformra – megelőzésre és a szankciók szigorítására – van szükség, különben nem reménykedhetünk abban, hogy bármi változás történik ezen a téren, a hazai utak továbbra is életveszélyes terepek maradnak, szögezte le a Maszol megkeresésére Benedek Zakariás parlamenti képviselő. Az RMDSZ szállításügyi szakpolitikusa hangsúlyozta, Romániában hatalmas hátrány a közlekedési infrastruktúra hiánya, a közlekedési kultúrával is vannak gondok, de nem lehet csak erre hárítani a felelősséget, amikor nap mint nap történik egy súlyos közúti baleset.

Illusztráció: Kovászna megyei katasztrófavédelmi felügyelőség

A Május 2 üdülőtelepen történt tragédia után le kell vonni a következtetéseket, a KRESZ pontosan körül kell határolja az állami hatóságok, vagy akár az útkarbantartó felelősségét, külön fejezetet kell szentelni a megelőzésnek, és szigorítani kell a büntetéseket, mutatott rá a szakpolitikus. Benedek Zakariás különben kidolgozott már egy tervezetet, de még másik kettő is van a parlamentben. „Sürgetem, hogy még ebben a hónapban kerüljön napirendre a bizottságokban, ott, majd a plénumban is lehet még ezen javítani, ha szükséges, de fontos, hogy az év végéig már az államelnök kihirdesse az új törvényt” – részletezte a képviselő.

Hozzátette, ha a törvény szigorú kereteket szab meg, néhány év alatt beivódik az emberekbe a szabályok betartása, és javul a közlekedési kultúra.

„Németországban is úgy tanultak fegyelmet az emberek, hogy évtizedekkel ezelőtt, 200 márka volt a büntetés, csak azért ha eldobtak az utcán egy cigarettacsikket. Ilyen szigorú büntetés mellett tízszer is meggondolja mindenki, mielőtt elköveti a szabálysértést” – mutatott rá Benedek Zakariás.

Emlékeztetett, Románia is vállalta, hogy az Európai Unió 2018-as célkitűzésével összhangban 2030-ig 50 százalékkal csökkenti a közúti halálesetek számát, ám a jelenlegi körülmények között, félő, hogy ez éppen ellenkezőleg, növekedni fog.

Jól leszabályozott KRESZ-re és annak betartatására van szükség

Jól leszabályozott KRESZ-re van szükség, majd annak a betartatására, akkor reménykedhetünk, hogy öt-tíz év múlva javul a helyzet. Erre hatalmas szükség van, hiszen már most rengeteg a gépkocsi az utakon, a Romániában bejegyzett autók száma megközelíti a kilencmilliót, vagyis minden két állampolgárra jut egy, szögezte le a képviselő.

Fotó: Román Rendőrség

Kifejtette, a törvénybe kell foglalni az útkezelő felelősségét, ha például hiányoznak a biztonsági elemek, de a rendőrségét is, amelynek aktív szerepet kell vállalnia a megelőzésben. „Sokat vezetek, de csak akkor látok rendőrautót az utakon, ha bevetik a sebességmérőt, vagy ha balesethez sietnek. Az esetek többségében már csak konstatálják, hogy megtörtént a baj. Ha nincs prevenció, nem lesz előremozdulás, sőt, ahogy telnek az évek, mind tragikusabb balesetek következnek be” – mondta a szakpolitikus.

Minden városban mindenki tudja, hol vannak azok a klubok, ahol felmerül a kábítószer-fogyasztás gyanúja, nem lenne megerőltető, ha hajnalban, amikor a fiatalok már mennek haza, ott állna néhány közlekedési rendőr, aki megakadályozza, hogy egyáltalán beüljenek a volán mögé.

Az orvosi vizsgálatot, a sofőriskolák működését szigorítani kell, a vizsgáztatást módosítani

A Május 2 üdülőtelepen történt tragédia, a rendszer rengeteg hiányosságát hozta felszínre. Mint kiderült, a balesetet okozó fiatalember már 13 éves kora óta kábítószert fogyaszt, felmerült, hogy elvonókúrára viszik Hollandiába. Feltevődik a kérdés, hogyan kaphatott orvosi bizonylatot, hogy gépkocsivezetői-jogosítványt szerezhessen. Ezen a téren is szigorítani kell, már az orvosi vizsgálat során ki kell szűrni a kábítószer-, vagy alkoholfüggőségben szenvedőket, ezzel is csökkentve annak az esélyét, hogy gépkocsit vezethessenek, véli a képviselő.

Fotó: Agerpres

A sofőriskolák felelősségét szintén meg kell vizsgálni, hiszen aki úgy végzi el a képzést, hogy a gépkocsivezetés alapvető ismereteinek sincs birtokában, az potenciális gyilkos az utakon. Nem beszélve arról, hogy a képzés időtartama alatt az oktatónak biztos feltűnik, ha valaki például kábítószerfüggő, remeg a keze, vagy nem működnek megfelelően a reflexei. Ezzel összefüggésben a vizsgáztatás módszerén is változtatni kellene, bevezetni annak a liberalizálását, hogy bizonyos jóváhagyásokkal civil szakértők is vizsgáztathassanak, ne csak a rendőrök. Annál is inkább, hogy nincs olyan megye az országban, ahol az elmúlt tíz évben nem értek tetten rendőrt korrupciós bűncselekmény elkövetése közben a gépkocsivezetői jogosítvány megszerzése kapcsán.

A kiskapukat be kell csukni

A büntetéseket úgy kell szigorítani, hogy ne legyenek kiskapuk, hogy kifizeted a büntetés felét, negyedét, évekig húzódnak a tárgyalások, egy jó ügyvéd talál mentő körülményt, vagy kiegyeznek az áldozattal, az elhunyt családjával, sorolta a politikus. Felidézte, a miniszterelnök arról beszélt, annak, aki kábítószer vagy alkohol hatása alatt okoz balesetet, elkoboznák az autóját. Ezzel viszont az a gond, hogy sok esetben az elkövető nem is a saját gépkocsiját vezeti, hanem a szüleiét, a cégét, másrészt megnyomorítanák az önkormányzatokat, a nagyvárosokban már most sem szállítják el a tilosban parkoló autókat, mert nincs ahol tárolják.

A marosszentimrei baleset | Fotó: InfoTrafic24

„Nem a autót kell elvenni, hanem az eset súlyosságának függvényében felfüggeszteni az elkövető gépkocsivezetéshez való jogát, három-öt évre, vagy akár végleg” – szögezte le Benedek Zakariás. Meglátása szerint, mgengedhtetlen, hogy például a Május 2-ön tragédiát okozó fiatalembert azt megelőzően három alkalommal állították meg a rendőrök, és mindannyiszor elengedték. „Az nem kifogás, hogy nincs drogteszt. Akkor benn tartod, és megvárod, amíg le tudod tesztelni” – összegzett a politikus.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁ
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?