Az ország közel felében több a nyugdíjas, mint a munkavállaló

Húsz romániai megyében több nyugdíjas van, mint alkalmazott. Teleorman megyében például majdnem 48 százalékkal több nyugdíjas van, mint munkavállaló. Ott 56 600 alkalmazottra mintegy 83 600 nyugdíjas jut, idézi a Ziarul Financiar (ZF) számításait a Mediafax hírügynökség.

A dél- és kelet-romániai megyékben (Teleorman, Vaslui, Giurgiu, Botoșani, Mehedinți) általában magasabb a nyugdíjasok aránya az alkalmazottakhoz képest, míg Ilfov, Temes, Kolozs megyékben és a fővárosban lényegesen több az alkalmazott, mint a nyugdíjas. A nyugdíjakra fordított teljes összeg az elmúlt hét évben a 2018-as 63,6 milliárd lejről 2024-re becslések szerint 131,4 milliárd lejre nőtt. A nyugdíjak állami költségvetési támogatása a 2018-as 4,7 milliárd lejről 2024-re becsült 21,5 milliárd lejre emelkedett.Illusztráció: Pexels
Az ország felében a vállalatoknál dolgozó munkaerő számát meghaladja a nyugdíjasok száma
Románia 20 megyéjében több a nyugdíjas, mint az alkalmazott, derül ki a ZF számításaiból, amelyek az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatain alapulnak.

Teleorman az első helyen áll azon megyék rangsorában, ahol a foglalkoztatottak számához viszonyítva a legmagasabb a nyugdíjasok száma. Ebben a megyében az idei első negyedévben 56 654 alkalmazottra 83 640 nyugdíjas jutott, ami azt mutatja, hogy a nyugdíjasok száma mintegy 47,6 százalékkal magasabb, mint az alkalmazottak száma.

Mint megírtuk, a Ziarul Financiar nemrég arra figyelmeztetett,  ha előbb nem, 2032-ben biztosan összeomlik az állami nyugdíjrendszer, amikor nyugdíjba mennek az első úgynevezett „dekrétgyerekek”, azaz az abortusztilalom bevezetése után születettek, és az ország történetének legnagyobb számú nyugdíjazását regisztrálják majd. Az 1967-ben és utána születettek nyugdíjának kérdése időről időre a figyelem középpontjába kerül jövőbeli fenyegetésként. Horváth István szociológus, aki tanulmányt is írt a dekrétgyerekekről, a Maszolnak elmondta, mindenképp számítani lehet egy aránytalanságra, amikor is több lesz az eltartandó, mint a dolgozó. Közgazdászszemmel viszont nem akkor következik be a baj, amikor a „dekrétgyerekek” elérik a nyugdíjaskort. Rácz Béla Gergely közgazdász szerint már most sem fenntartható az állami nyugdíjrendszer, hisz a hiány már most „félelmetes számokat mutat”, éppen ezért változásokra kell felkészülni hosszú távon. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?