Az EP-képviselő szerint nincsenek veszélyben az uniós alapok, a miniszterelnök szerint igen

A kormány valóban a túlzott költségvetési deficit miatt lépteti életbe hiánycökkentő intézkedéseit, de a híresztelésekkel ellentétben nem áll fenn annak a veszélye, hogy felfüggesztik a Romániának szánt európai alapokat, mondta az Agerpres hírügynökségnek Corina Creţu európai parlamenti képviselő. Marcel Ciolacu miniszterelnök korábban épp azzal riogatott, hogy a deficitcsökkentő intézkedések nélkül veszélybe kerülnének az uniós alapok és a helyreállítási terv végrehajtása, arról beszélt, hogy „több mint 70 milliárd euró és Románia OECD-csatlakozása a tét".

„A túlzott költségvetési hiány kiigazítására irányuló eljárás a megelőző szakaszban a GDP 0,2%-áig terjedő bírsággal vagy a strukturális alapok felfüggesztésével járhat. Az eljárás hosszadalmas, és a kohéziós alapok felfüggesztéséről a Európai Tanács kell szavazzon. Erre kevés az esély, különösen azért, mert a kormány az Európai Bizottsággal együttműködve igyekszik csökkenteni a költségvetési hiányt. Nem áll fenn az európai alapok felfüggesztésének veszélye, ahogyan arról hírek szólnak" - mondta Corina Creţu.

Illusztráció: Pixabay
Az EP-képviselő szerint az Európai Bizottság rugalmasan kezeli a romániai helyzetet e tekintetben, figyelembe veszi az Ukrajnának a háború kitörése óta nyújtott támogatást is.
„Románia a háború kitörése óta szolidáris Ukrajnával, és becslések szerint az Ukrajnának nyújtott támogatás meghaladja a költségvetési hiány 3,5%-át. Emellett az Ukrajnából származó gabona exportja megterhelte a romániai gazdákat és kárt okozott a hazai mezőgazdasági ágazatnak. Az Európai Bizottság rugalmasságot tanúsított a Románia költségvetési célkitűzéseinek elérését célzó intézkedések megválasztásában, inkább az ország a GDP 50%-át meghaladó eladósodottsága aggasztja" - érvelt Crețu.
Hangsúlyozta, hogy Romániának javítania kell az adóbegyűjtés hatékonyságát, hiszen az Eurostat szerint GDP 26%-át hajtja be, miközben az európai átlagtöbb mint 40%.
A hiánycsökkentő intzékedésekért azért kellett felelősséget vállaljon a kormány, mert azokat sürgősen alkalmazni kell, hogy meghozzák a várt a hatást az év hátralevő hónapjaiban, a parlamenti eljárás pedig sokkal hosszadalmasabb lenne, mondta Corina Crețu.

Románia 2020 óta túlzottdeficit-eljárásban van, mivel az éves költségvetési hiánya meghaladja a 3 GDP 3 százalékát. Tavaly 5,75 százalékos volt a deficit, ami a legrosszabb adat a teljes Európai Unióban.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?