A schengeni csatlakozás is szóba került a román és a görög miniszterelnökök egyeztetésén
A kétoldalú és regionális együttműködés megerősítéséről, valamint Ukrajna, a Moldovai Köztársaság és a nyugat-balkáni országok támogatásáról egyeztetett hétfőn Athénban Marcel Ciolacu miniszterelnök és Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök.
Ciolacu hétfőn Athénban részt vesz a délkelet-európai és nyugat-balkáni állam- és kormányfők munkatalálkozóján, amelyet Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök szervez, és amelyen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is jelen lesz.
„Megvitattuk, hogyan erősíthetjük meg kétoldalú és regionális együttműködésünket, hogyan támogathatjuk Ukrajnát, a Moldovai Köztársaságot és a nyugat-balkáni országokat európai útjukon, és hogyan kerülhetünk közelebb a schengeni csatlakozás megvalósításához” - írta Ciolacu a Twitteren a görög kormányfővel tartott megbeszéléséről.
A kormány közleménye szerint a két ország közötti kétoldalú és regionális együttműködés bővítéséről szóló tárgyalások célja a kereskedelem volumenének növelése és az együttműködés fellendítése a kulcsfontosságú ágazati területeken, például az energiaszektorban.
„A két miniszterelnök megvitatta az új romániai görög befektetéseket az energetika területén, a görög vállalatok részvételét az országunkban megvalósuló infrastrukturális projektekben, valamint a román vállalatok jelenlétér a görögországi piacon” - olvasható a közleményben.
A román kormányfő ugyanakkor megköszönte görög hivatali kollégájának a görög fél folyamatos támogatását Románia schengeni csatlakozása ügyében.
„A bukaresti kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Románia támogatta és továbbra is támogatni fogja Ukrajna és a Moldovai Köztársaság európai útját, és ezzel együtt azt, hogy mindkét országgal a lehető leghamarabb megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások” – mutat rá közleményében a kabinet.
A kormány szerint a két miniszterelnök véleményt cserélt a regionális biztonsági helyzetről is; Ciolacu beszámolt a román hatóságok intézkedéseiről a fekete-tengeri régióban, a Moldovai Köztársaságnak és Ukrajnának nyújtott segítségről, de arról is, hogy Romániának, mint a frontvonal közelében levő országnak, szintén szüksége van európai szintű támogatásra.
CSAK SAJÁT