Amerikai F-22-es harci repülők érkeztek néhány órára Romániába

Két F-22 Raptor típusú amerikai harci gép szállt le Romániában a Fekete-tengerhez közeli Mihail Kogalniceanu légi támaszponton hétfőn, az Atlantic Resolve fedőnevű, a Krím félsziget orosz elcsatolása után 2014-ben elindított állandó rotációs hadgyakorlat keretében.

Az Agerpres hírügynökség szerint az F-22-esek még hétfőn elhagyják a román repülőteret. Az amerikai légierő parancsnoka már tavaly júniusban jelezte: elképzelhető, hogy az Egyesült Államok Európába vezényel néhányat a legfejlettebb, F-22-es típusú harci gépéből, hogy erődemonstrációval válaszoljon Oroszország ukrajnai fellépésére.

A két amerikai harci repülőgép érkezésére a román hadsereg vezérkari főnöke és az Egyesült Államok bukaresti nagykövete a sajtót is meghívta. Az eseményen a román légierő parancsnoka az újságírókat arról tájékoztatta: az idén már négyszer kellett riadóztatni a román vadászrepülőket, mivel az orosz légierő gépei "veszélyes közelségben" manővereztek, bár - mint hozzátette - egyszer sem sértették meg az ország légterét. A Mihail Kogalniceanu támaszpont 380 kilométernyire van a Krím-félszigettől, és itt azt tekintik "aggasztónak", ha az orosz gépek több mint száz kilométernyire távolodnak el nyugati irányban a Krím félszigettől.

Az F-22-esek érkezése napján kezdte meg látogatását Bukarestben Alexander Vershbow, a NATO főtitkár-helyettese, hogy a júliusi varsói NATO-csúcs előkészületeiről egyeztessen a román vezetőkkel. A román védelmi minisztériumban tartott sajtótájékoztatón Vershbow úgy fogalmazott: Románia a NATO-küldetésekben változatos módon résztvevő, erős szövetséges.

"Revizionista" Oroszország

A főtitkár-helyettes szerint a NATO-nak keleten a határokat erőszakkal megváltoztató, "revizionista" Oroszország jelent kihívást, déli szárnyát pedig a térségben tapasztalt instabilitás és erőszakos cselekmények veszélyeztetik: ezekre kell majd megfelelő választ adnia az észak-atlanti szövetség varsói csúcsértekezletének.

Az Egyesült Államok nem először demonstrálta a román nyilvánosság előtt a keleti NATO-szövetségesek védelme iránti elkötelezettségét: tavaly májusban az amerikai hadsereg egy páncélos-konvoja közúton tette meg az utat a Fekete-tenger partjáról az erdélyi Nagysinkig (Cincu), hogy ott egy nemzetközi hadgyakorlaton vegyen részt.

Kapcsolódók

Kimaradt?