Bill Cosby 35 áldozata számolt be szexuális zaklatásról a The New York Magazine-ban

Több mint negyven nő vádolta meg azzal Bill Cosby komikus sztárt, hogy korábban szexuálisan zaklatta őket. Közülük harmincöten mondták el történetüket a The New York Magazine (nymag.com) hétfői számában.

A lap címoldalán négy sorban székeken ülve hozta le a Cosbyt vádló áldozatok képét.

A cikk szerint a történetüket elmesélő nők beszámolója olyan, mint egy hosszú távú tanulmány: egyfelől feltárja, hogy hogyan kezelték az egyes nők saját elszenvedett traumájukat évtizedeken át, másfelől arra is rávilágít, hogy a kultúra közben hogyan birkózott meg a szexuális erőszak témájával. A magazin a címlapon egy 36. széket üresen hagyott azokra gondolva, akik még nem mertek előállni, hogy beszámoljanak a Cosbytól elszenvedett zaklatásról a nyilvánosság előtt.

A Cosby Show tévéműsor sztárja, akit korábban Amerika apjának is neveztek, az áldozatok elbeszélése szerint állítólag évtizedeken keresztül erőszakoskodott a környezetébe került nőkkel. 

Cosby ellen még tavaly decemberben indított pert egy nő azt állítva, hogy a komikus 1974-ben a Los Angeles-i Playboy Házban szexuálisan molesztálta őt, amikor 15 éves volt. A kaliforniai legfelsőbb bíróság a múlt héten elutasította Cosby kérelmét az ügy felülvizsgálatára, így a felperes Judy Huth ügyvédei eskü alatt kérdezhetik ki a színészt. 

A Cosby elleni első vádak 2005-ben kaptak szárnyra, amikor két nő nyilvánosan kijelentette, hogy a komikus bedrogozta, majd amikor öntudatlan állapotban voltak, szexuálisan zaklatta őket. A nők egyike, Andrea Constand polgári peres eljárást is indított a sztár ellen, ám 2006 novemberében a két fél végül peren kívüli megállapodást kötött. Ő nem is szólalt meg a magazinban. 

Cosby a közelmúltban bírósági dokumentumok szerint elismerte: előfordult, hogy drogokkal elkábította azokat a nőket, akikkel szexuális kapcsolatba akart lépni. 

A 78 esztendős amerikai színész-komikus zaklatási ügyeinek felszínre kerülése miatt számos vállalat és egyetem elhatárolódott a Cosbytól és a Smithsonian múzeumot is kritikák érték, amiért egy kiállításán bemutatta Cosby afrikai művészeti gyűjteményét.

A BBC News vasárnap közölt értesülése szerint a botrány miatt az Atlantában működő Spelman College felfüggesztette azt a professzori katedrát, amelynek felállítását Cosby és felesége finanszírozta. Az ösztöndíjat még 1988-ban adományozták a női felsőoktatási intézménynek, amely most a megmaradt összeget visszajuttatja Cosbyéknak.

Kimaradt?