Kipusztulhat a tarvarjak szíriai populációja Palmüra elfoglalása miatt

Kipusztulhat a tarvarjak (Geronticus eremita) vadon élő populációja Szíriában, mivel nyoma veszett a kolónia kulcsfontosságú egyedének az után, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet a közelmúltban elfoglalta Tadmur városát (ókori nevén Palmürát).

A súlyosan veszélyeztetett tarvarjakat több évtizeden keresztül kihaltnak vélték a Közel-Keleten, mígnem 2002-ben hét fészkelő példányra bukkantak Palmüra közelében. Annak ellenére, hogy a madarak védettek és tenyésztik is őket, vadon élő populációja mindössze négy egyedre csökkent 2012-re. A szakemberek 2006-ben fedezték fel, hogy a szíriai kolónia Etiópiában tölti a telet.A libanoni természetvédő társaság most ezer dollár pénzjutalmat ajánlott fel annak, aki információkkal tud szolgálni a Palmüra egykori királynője után Zénobiának elnevezett nőstény hollétéről, ez ugyanis az egyetlen példány, amely tudja az utat a madarak etiópiai telelő helyeihez.

Az ornitológusok szerint Zénobia nélkül a fogságban nevelt példányok nem tudják megtanulni a migrációs útvonalat, ami a faj vadon élő populációjának kipusztulásához fog vezetni - adta hírül a BBC News.

A tarvarjú egykor Európában, Afrikában és a Közel-Keleten is elterjedt volt, ám vadászatuk, élőhelyeik elvesztése és rovarirtó szerek okozta mérgezés miatt számuk drasztikusan csökkent és ma már mindössze Marokkóban és Szíriában fordulnak elő vadon élő egyedek. 

Kimaradt?