Nem szabad idegen nyelven beszélni egy osztrák iskolában

Megtiltották az idegen nyelv használatát az alsó-ausztriai Mödlingben található iskolában, a nem épp szerencsésen megfogalmazott igazgatói határozat szerint az intézményben a tanórákon kívül is csak németül lehet beszélni.

Nagy felháborodást keltett a Vienna Business School kereskedelmi iskola igazgatójának az intézkedése, amelyet arra hivatkozva hozott meg, hogy egy albán diák összetűzésbe került az iskola macedón nemzetiségű takarítójával, a vitába egy török diák is belekeveredett - írta az MTI.

Az igazgatói utasítás szerint az iskola épületében, még az óraközi szünetekben is csak németül lehet kommunikálni, kivéve az angol, spanyol, olasz és francia nyelvi tanórákat. A szabályozás kitér arra is, hogy amennyiben a diák a német nyelven nem beszélő szülőjével telefonál, csak az iskolának abban a helyiségében teheti, ahol nem tartózkodik más, akit "sérthetne" a helyzet. 

"Nem tiltani akartunk"

A Fonds der Wiener Kaufmannschaft elnevezésű alapítvány hat hasonló profilú iskolát üzemeltet Bécsben és Alsó-Ausztriában, köztük a mödlingi intézményt is. Az alapítvány illetékese a már a közösségi oldalakon is keringő utasítást úgy magyarázta, hogy annak  nem éppen szerencsés megfogalmazásával túllőttek a célon, az igazgató nem tiltani akart, hanem csak arra szeretett volna rámutatni, hogy az oktatás hivatalos nyelve a német.

Szerinte a nyelvi zűrzavar csak félreértésekhez vezethet, hiszen a szóban forgó konfliktust is akkor lehetett volna jól feloldani, ha a vitában részt vevők közös nyelvén, németül keresik a megoldást. Hangsúlyozta: a diákok egymás között továbbra is olyan nyelvet használhatnak, amilyet akarnak. 

Azt mondta továbbá, hogy az általuk működtetett iskolák hagyományukban és értékeik szerint a kultúrák, nemzetek és vallások közötti párbeszédet támogatják, jelenleg harminc különböző nemzetiségű diák tanul az intézményekben. 

A diákok érdekvédelemi szervezetének (AKS) tartományi vezetője rasszistának értékelte a szabályozást és elmondta: tudatos kirekesztésről van szó, ha a diákokat arra kényszerítik, hogy csak elvonulva beszélhetnek szüleikkel telefonon. Az SOS Mitmensch osztrák emberjogi szervezet is bírálta az igazgatói határozatot, rámutatva, hogy az anyanyelven való kommunikáció megtiltása a diákok identitását is erősen sértheti.

Kimaradt?