A TDK szerepéről: romániai képviselők a győri fórumon
Hallgatói kiválóság – tehetséggondozás – TDK címmel, október 26-27 között országos tanácskozást tartottak Győrben az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT), az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet, valamint a Széchenyi István Egyetem rendezésében.
A fórumon Soós Anna, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) magyar tagozatának vezetője, Talpas Botond, a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) elnöke és Vetési Imola, az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencia (ETDK) koordinátora is részt vettek.
A program célja az volt, hogy az intézmények vezetői, a tudományos diákköri (TDK) munkában részt vevő oktatók, hallgatók, az országos és a határon túli szervezetek képviselői részletes tájékoztatást kapjanak első kézből a tehetséggondozás, ezen belül kiemelten a TDK szerepéről a felsőoktatás fejlesztésében.
A találkozón számos tehetséggondozással foglalkozó egyetemi oktató és tisztségviselő tartott előadást, többek között Dr. Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár, aki előadása után biztosította a jelenlevőket arról, hogy kiemelten támogatják a jövőben is a tudományos diákköri tevékenységet. Dr. Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára beszédében a kutatóintézetek és az egyetemek közötti együttműködés fontosságát hangsúlyozta. {loadposition 4x4}
Az eseményen a határon átívelő együttműködések lehetőségeiről, illetve ezek támogatásáról is értekeztek. Talpas Botond, a KMDSZ elnöke elmondta: az Országos Diákköri Tanács, a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet és a diákszövetségek között két éve aláírt keretmegállapodás hatékonyabbá tette az együttműködést a tehetséggondozással foglalkozó felek között, ennek köszönhetően a következő, XXXI. OTDK-án számításaik szerint 130 erdélyi diák fog részt venni, mintegy 30 százalékkal több a legutóbbi alkalomhoz képest.
„Büszkék is lehetünk az erdélyi tehetséggondozásra, mivel sok magyarországi intézmény meglepetésére kitűnő eredményeket értünk el. Persze ez számunkra is egy nagy feladat, mivel a KMDSZ kell megoldja a diákok regisztrációs, részvételi és utazási költségeit, hogy ez ne jelentsen akadályt a diákok számára” – részletezte Talpas Botond. Hozzátette: a diákok mellett a Kolozsvári Magyar Egyetemi Intézet (KMEI) segítségével, Sóos Anna rektorhelyettes vezetésével a tanárok is bekapcsolódtak a verseny és a tehetséggondozás tudományos munkálataiban, előkészületeiben.{loadposition mnk}