banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Így nyaralnak olcsón az erdélyi magyar diákok

Ha nyár, akkor tengerpart, külföldi út, hegyi túra, mielőtt újra beindulna az unalmas hétköznapokat ígérő ősz. Nem mindenkinek futja azonban ötcsillagos szállodára, sőt a többség aggodalmasan számolgat a nyaralás előtt és után, hogy mire futja majd. Egyetemistákat kérdeztünk arról, hogyan oldják meg a low budget nyaralást.

Beatrix elmeséli, egy németországi unokatestvére Szatmárig stoppolt, ez volt a legolcsóbb utazási lehetősége. Ő maga két éve, nyáron Siófokon dolgozott, a szállást így biztosították, a szabadnapokon pedig kirándult, este bulizott a kollégákkal – mindezt két hónapon át, a főszezonban.

Illusztrációk: hir24.hu

Hunor más megoldásokat tud a szállásra: ismerősökön keresztül érdemes találni egyet, mondja. Ha fesztivál van viszont, akkor ajánlott önkéntes vagy más alkalmi munkákat vállalni szervezeteknél, akkor még az élelmezés is megoldható. Ezt ő is kipróbálta már, lényegében csak arra kellett így költenie, amit megivott. Mások is ügyesek: „a múlt héten voltam egy  táborba,n és ott ismertem meg két fiatalt, akik 80 euróval elindultak Portugáliába és végül Hollandiában kötöttek ki. De volt ismerősöm aki 100 lejjel indult el a tengerre, stoppal lement, alig 10 -20 lejébe került, és egy hét alatt kapott munkahelyet”, meséli.

A KMDSZ egyik munkatársa, Tamás többször vállalt be „eurotripeket”, azaz kirándulásokat a kontinensen, stoppolva, és használva a couchsurfing lehetőségeit. A „kanapészörfözés” fogalma errefelé is egyre ismertebb: aki nyitott erre, vendégeket fogad a lakásában néhány napra, hogy a lehető legolcsóbban ússzák meg a szállást, és ha szüksége lesz rá, számíthat rájuk. Tamás elmondása szerint, ha ilyen helyen száll meg, ebédre is hivatalos, és ő főz.

Tímea az olcsó szállást „régi komcsi, kétcsillagos” szállodában oldja meg, épp egy ilyenben tartózkodik, amikor interneten válaszol a kérdéseinkre. Ő a kevésbé szűkös megoldásokat választja, ételt a partról vagy étteremből hoz, bár az árakat ő is megnézi. Napi ötven lejt költ, többet csak akkor, ha „extrémkedik”, azaz kipróbál „hajós-csónakos dolgokat”.

Az is kérdés, hogy mennyire rontja el a hangulatot, ha vékony a pénztárca, vagy inkább kalandosabbá teszi a nyaralást? Hunor szerint megvan a varázsa a low budget nyaralásnak: „ha teszel valami olyat, amit lényegében a semmiből teremtesz meg, és csak úgy spontán jön és megcsinálod, az szerintem felejthetetlen érzés. Tegyük fel a kérdést, hogy a történelemben mi hajtotta előre a felfedezőket az ismeretlenbe? Én mindig kíváncsi ember voltam, és tudtam tisztelni azokat a személyeket, akik a történelemben a semmiből elértek valahová” – magyarázza. Timi szerint az is élmény, ha mindenből a legolcsóbbat kell megtalálni, így nem rontja el a hangulatot, ha sovány a pénztárca. Nem von meg magától semmit, az is igaz – mondja –, de tudja, hol a határ.

Kimaradt?