Amerika lemond a gyerekek kézírás-tanításáról

Egy 2010-es oktatásügyi ajánlás alapján megszüntetik a kézírás oktatását az Egyesült Államokban – írja a Filantropikum a Wall Street Journal beszámolója alapján.

A tagállamok közül egyedül Indiana a kivétel, ám ősztől ott is el kell kezdeniük gépelni tanulni a harmadikosoknak, akinek három év múlva vizsgázniuk kell a tanultakból. E mellett az indianai gyerekek már egyetlen vizsgájuk esetén sem írhatnak kézzel, a házi feladatokat is kizárólag számítógép segítségével készíthetik el.

Egy tavalyi szövetségi irányelv úgy fogalmaz, hogy a modern kor gyerekeit már nem szükség megtanítani a kézírásra, helyette az aktuális kihívásokra kell összpontosítani, aminek középpontjában az informatika található. Egy oktatásügyi tisztségviselő szerint a gyerekeknek számos egyéb fontos dolgot meg kell tanítani. Véleményét nem mindenki osztja. Sok pszichológus és tanár szerint a kézírás oktatásának mellőzése rombolja a személyiségfejlődést, ami nagyban függ az egyedi kézírás kifejlesztésétől is.

Az mno.hu tavalyi cikke szerint a kézírás oktatása választható, fakultatív lett, a magas fokú gépelési készség alapvető elvárás a gyerekek felé. Elismert amerikai pszichológusok nyilatkoznak arról, hogy bőven elég a gyerekeknek a saját nevüket leírni kézzel, minden más nyugodtan mehet mobilon, tableton, PC-n.

Kimaradt?