Így rabolnak ki pillanatok alatt a bankautomatánál (FOTÓK)
Ijesztő képeket közölt a francia rendőrség arról, hogyan fosztanak ki egy készpénzt felvevőt egy párizsi ATM-nél – írja a penzcentrum.hu.
Jelentősen megugrott a turisták elleni támadások, zsebtolvajlások, rablások száma Párizsban - derül ki a helyi rendőrség tájékoztatásából. A jól szervezett, elsősorban Romániából és Bulgáriából érkező bűnbandák fényes nappal dolgoznak, a belváros kellős közepén, turisztikailag frekventált helyeken, a rendőrség pedig csak nehezen jut a nyomukra.
A francia rendőrség által közzétett fényképeken az látszik, hogyan csapott le egy ötfős banda egy bankjegykiadó automatánál húsvét vasárnap. Áldozatuk gyanútlanul vett fel készpénzt, amikor körbefogták, és megütögették a hátát. A férfi gyanútlanul megfordult, a pénzt azonban a bankjegykiadó nyílásban hagyta. Az egyik rabló azonnal nyúlt is érte, majd - mielőtt az áldozat bármit tehetett volna - elszaladtak a zsákmánnyal.
Mire figyeljünk?
Mielőtt kártyánkat elővesszük, nézzünk körül, hogy ne álljon senki közvetlenül mögöttünk. Győződjünk meg róla, hogy nem látunk-e az automata közelében gyanúsan viselkedő személyeket. Lehetőleg olyan ATM-et használjunk, amit ismerünk. A bankok előterében kihelyezett (zárt térben levő) automaták biztonságosabbak.
Gyanakodjunk, ha az automata használata közben (különösen, ha a kártyát nem adta ki a gép), egy idegen nagyon segítőkésznek bizonyul, még ha banki alkalmazottnak adja ki magát, akkor is! Még véletlenül se adjuk ki a kezünkből a bankkártyát és ne áruljuk el a PIN kódunkat! A készpénzfelvételnél vannak olyan alapvető szabályok, amelyeket érdemes betartani: fontos, hogy a PIN kód megadásakor takarjuk el a kezünkkel a klaviatúrát.
Nagyon fontos, hogy figyeljünk oda, ne együnk hamburgert, ne telefonáljuk miközben készpénz veszünk föl az automatából. Előfordul, hogy a bűnözők megfigyelik azt az embert, aki szétszórt a tranzakció lebonyolítása közben: egyik kezében egy táska, a másikkal telefonál, közben beüti a PIN kódot - ez szinte a legjobb terep ahhoz, hogy egy kártyabirtokost megtévesszenek.
Létező módszer az is, hogy az ügyfélnek szólnak, hogy leejtett valamit, miközben az ATM éppen adja vissza a kártyáját vagy adja ki a pénzt. Elég egy pillantást vetni a földre, hogy tényleg van-e ott valami, esetleg fel is venni azt a bankjegyet, amit ők tettek oda, és közben egy harmadik ember elszalad a kártyával vagy a pénzzel. Ugyanakkor abban a pillanatban, amikor az ügyfél már készpénzzel rendelkezik, egy újabb támadási felületet nyit - kifigyelhetik, kirabolhatják. Többek között ezért a legjobb a kártyát inkább vásárlásra használni, mint készpénz felvételre.