Öt tonna radioaktiv fémcső az ukrán hulladéktelepen

Összesen öt tonna sugárveszélyes fémcsövet találtak az ukrán hatóságok egy Kijev környéki fémhulladék-nagykereskedésben. A gazdasági bűnügyekkel foglalkozó állami hatóság szakemberei színesfémlopás miatt nyomoztak, ezért kutatták át a hulladékgyűjtőt.

A szakértők feltételezik, hogy a csöveket a csernobili atomerőmű reaktorhűtő rendszerének építésénél használták korábban. Az elvégzett mérések alapján a fémcsövek radioaktivitási szintje többszörösével haladta meg a megengedett mértéket.

A hatóság radioaktív anyagokkal való visszaélés miatt indított eljárást. A bűncselekmény elkövetőire az ukrán büntető törvénykönyv alapján 2-től 5 évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

A világ eddigi legnagyobb atomkatasztrófája 1986 áprilisában történt a Kijevtől 130 kilométerre épült csernobili atomerőműben. A reaktorrobbanás miatt több százszor annyi radioaktív szennyeződés jutott a levegőbe, mint a második világháborúban Hirosimára és Nagaszakira ledobott atombombák felrobbanása után.

Az atomerőmű környékéről gyakran lopnak fémeket és egyéb sugárzó tárgyakat, amelyeket sok esetben szuvenírként értékesítenek. 2008 októberében például négy kijevit értek tetten, amikor teherautóra pakolva próbáltak ellopni 15 tonnányi radioaktív radiátort.

A Nemzetközi Zöld Kereszt környezetvédelmi szervezet a napokban Csernobil övezetét a világ tíz, ökológiailag legszennyezettebb területei közé sorolta.

Kimaradt?