Napóleón testamentuma kerül kalapács alá

Elárverezik Párizsban Bonaparte Napóleon végrendelete egy fontos részének azt a másolatát, amely 1821 áprilisában, a száműzetésben élő egykori francia császár kérésére készült arra az esetre, ha az angolok eltüntetnék az eredetit. A két záradék az Artemisia Auctions november 6-i árverésének tételei között szerepel, a dokumentumok értékét előzetesen 80-120 ezer euróra becsülik – írta csütörtöki számában a Le Figaro című lap.

A záradékok hiteles másolatát Montholon grófja, Napóleon szárnysegédje jegyezte le 1821. április 16-án Szent Ilona szigetén, nem sokkal az egykori császár május 5-én bekövetkezett halála előtt. Az iratokat az teszi különösen értékessé, hogy ezek az utolsó, még magánkézen lévő passzusai Napóleon testamentumának.

„Szeretném, ha a hamvaim a Szajna partján nyugodnának, az általam hőn szeretett francia nép közelében” – hangzik az első klauzula.

Napóleon a másodikban megnevezte végrendeletének végrehajtóit – Montholon mellett Bertrand és Marchand grófokat – és felosztotta Szent Ilonán lévő javait, így elkerülendő, hogy az ingóságokat zár alá vegyék – magyarázta az Artemisia aukciósház. A bútorokat, ékszereket, könyveket és egyéb tárgyakat Napóleon egyébiránt hű támogatóira és az anyjára hagyományozta.

Bonaparte Napóleon több példányt is írt végrendeletéből. Már nagyon gyenge volt, amikor megírta ezt a két záradékot, és szárnysegédjét kérte meg arra, hogy készítsen másolatot, mert attól tartott, hogy az angolok megsemmisítik az eredetit – mondta Pierre-Jean Chalencon, a Francia Napóleon Kör titkára.

Montholon ugyanolyan papírt, tintát és tollat használt, mint Napóleon, és több helyen is kézjegyével látta el a másolatot. Napóleon egyébiránt nem tévedett az angolokkal kapcsolatban, a britek ugyan megőrizték a korzikai végrendeletét, de csak évtizedek múltán adták át a franciáknak. (A végrendelet eredetije manapság a párizsi nemzeti levéltárban látható.)

A két záradék Montholon-féle másolata tehát hasznosnak bizonyult, mert Párizsba visszatérve Bertrand és Montholon bemutatta azt a Napóleon ügyeit intéző bankárnak, így végre tudták hajtani a testamentumban foglaltakat. A záradékokat Montholon gróf leszármazottai bocsátják áruba.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?