Egy ritmusra ver a kórustagok szíve

Svéd kutatók különböző kórusművek előadása közben mérték az énekesek pulzusát. Megfigyelték, egyszerre emelkedik és csökken, amikor az énekesek a szólamot együtt éneklik - idézi a BBC a Frontiers in Psychology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt.

A tanulmány szerint a kórustagok pulzusa a zenemű szerkezetét követi, ezt támasztotta alá a kutatás. Különböző kórusművek előadása közben mérték 15 karénekes pulzusát. Minél strukturáltabb volt a mű, annál nagyobb összhangban nőtt vagy csökkent az énekesek pulzusszáma.

A tudósok úgy vélik: azért alakul egy ütemre a karénekesek pulzusa, mert összehangolják a levegővételt. „A pulzus gyorsul, ha belélegzünk, ha pedig kiengedjük a levegőt, lassul. Tehát aki énekel, kilégzéskor szólaltatja meg a dallamot, ilyenkor a pulzus lassabb. A dallamívek közti szünetek alatt az énekes levegőt vesz, a pulzus ekkor szaporább lesz" – magyarázta Björn Vickhoff, a Göteborgi Egyetem Sahlgrenska Akadémiájának kutatója.

A tudósok most a karének egészségügyi hatásait szeretnék megvizsgálni. „Az énekesek légvétele nagyon közel áll a jógalégzéshez és az irányított légzőgyakorlatokhoz. Ezekről már jelentek meg vizsgálati eredmények. Mind kimutatták a vérnyomáscsökkentő hatást. Azt szeretnénk megtudni, a közös énekléssel szintén javíthatunk-e az egészségünkön" – tette hozzá Vickhoff.

Kimaradt?