Kövesi az EJEB döntéséről: az igazságszolgáltatást támogatók győzelme
Laura Codruţa Kövesi, az Európai Ügyészség megválasztott főügyésze úgy nyilatkozott: az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) keddi döntése mindazok győzelmét jelenti, akik az igazságszolgáltatást támogatták az utóbbi években.
Az Europa FM-nek nyilatkozó volt korrupcióellenes (DNA-) főügyész azt mondta, elégedettséggel tölti el az EJEB ítélete, amellyel elmarasztalta Romániát abban a perben, amelyet ő kezdeményezett a DNA éléről történt menesztése miatt.
„Nagyon hittem ebben a kezdeményezésemben, amely inkább elvi jellegű volt: az igazságszolgáltatás, az ügyészek és a bírák függetlenségéről szólt. Úgy érzem, ez nemcsak az én személyes győzelmem, hanem az egész igazságszolgáltatási rendszer győzelme, és mindazoké, akik az utóbbi években támogatták az igazságszolgáltatást” – mondta Kövesi.
A strasbourgi székhelyű EJEB keddi közleménye értelmében Románia megsértette a volt korrupcióellenes főügyész jogait azáltal, hogy mandátumának lejárta előtt menesztette tisztségből. Az európai bíróság egyöntetű döntése szerint sérült Kövesi tisztességes tárgyaláshoz való joga, valamint a véleménynyilvánítás szabadságához való joga.
A DNA-főügyészi tisztségéből második mandátumának lejárta előtt menesztett Kövesinek – az EJEB határozata értelmében – nem állt módjában érdemben megfellebbezni a leváltására vonatkozó döntést, a fellebbezést ugyanis csak a leváltásáról szóló elnöki rendelet ellen nyújthatta volna be, menesztésének indokát, miszerint a korrupcióellenes törvények reformjának bírálata miatt kellett távoznia posztjáról, nem támadhatta meg.
Az EJEB szerint azért sérült a véleménynyilvánítás szabadságához való joga, mert egy közérdekű téma kapcsán tett bíráló nyilatkozatai miatt váltották le. Korrupcióellenes főügyészként a feladatai közé tartozott, hogy kifejtse véleményét a bírákat és ügyészeket, ezek függetlenségét, illetve a korrupció elleni küzdelmet érintő törvénymódosításokról – állítja az EJEB.
A döntés értelmében ugyanakkor Kövesi idő előtti menesztése szembemegy az igazságszolgáltatás függetlenségének elvével, ugyanakkor elbátortalanította őt és más bírákat és ügyészeket attól, hogy részt vegyenek az igazságügyi reformot érintő vitákban.