Negyvenöt erdélyi hivatásos néptáncosnak nyújt képzést a Magyar Táncművészeti Egyetem
Negyvenöt erdélyi hivatásos néptáncos képzését kezdi meg a Magyar Táncművészeti Egyetem marosvásárhelyi, illetve nyíregyházi kihelyezett tagozatain – jelentették be a képzési program szervezői a csütörtöki marosvásárhelyi sajtótájékoztatójukon.
A Marosvásárhelyen induló hároméves alapképzésre a sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, székelyudvarhelyi és marosvásárhelyi hivatásos néptáncegyüttesek 36 felsőfokú végzettséggel nem rendelkező tagja, a nyíregyházi képzésre a nagyváradi hivatásos néptáncegyüttes kilenc tagja iratkozott be, írja az MTI.
Bolvári-Takács Gábor, a Magyar Táncművészeti Egyetem rektora a magyar közmédiának a sajtótájékoztató után elmondta: az erdélyi hivatásos néptáncosok a számukra szervezett egyszeri képzés végén a táncos és próbavezető alapszak néptánc szakirányának a képesítését szerezhetik meg. Ezzel a diplomával Romániában felsőfokú végzettségű besorolásba kerülnek, és a jelenleginél lényegesen kedvezőbb javadalmazásban részesülhetnek. A rektor hozzátette: az alapképzés után arra is lehetőségük nyílik, hogy mester képzésre jelentkezzenek, és az ott szerzett diplomával néptáncot oktassanak.
Barabási Attila Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója kijelentette: történelmet írnak a marosvásárhelyi kihelyezett képzés elindításával, hiszen ez szakmailag megalapozza az erdélyi néptáncos világot. Úgy vélte: a képzés által megszerezhető diploma biztonságot is ad az erdélyi hivatásos néptáncosoknak. Megteremti ugyanis annak az alapját, hogy a táncos karrier után szakképzett pedagógusként, táncoktatóként folytassák hivatásukat.
A Marosvásárhelyen elindított képzés rendjét úgy állítják össze, hogy ne zavarja a táncegyüttesek programját: hallgatóinak havonta egy háromnapos intenzív kurzuson kell részt venniük. A képzés egyes elméleti általános műveltségi tárgyait a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) tanárai tartják.
Leghamarabb a jövő tanévben indul a néptáncművészeti szak
Tonk Márton, a Sapientia szenátusának elnöke elmondta: az erdélyi egyetem azt is feladatának tekinti, hogy „letelepítse” ezt az oktatást Kolozsváron. Ehhez benyújtották az illetékes hivatalba az akkreditációs iratcsomót, és azt remélik, hogy 2020 őszén elindíthatják a képzést.