Harminc százalékra csökkenhet a referendumok érvényességi küszöbe

A kormány támogatja azt a törvénykezdeményezést, amely a jelenlegi ötvenről harminc százalékra csökkentené a népszavazások érvényességi küszöbét - jelentette be kedden Victor Ponta miniszterelnök.

A kabinet keddi ülésén véleményezi a népszavazási törvény módosítására irányuló javaslatot, amelyet a kormányzó Szociál-Liberális Szövetség (USL) szenátorai terjesztettek a parlament elé.

Mint ismert, az államfő leváltásáról rendezett tavalyi népszavazást érvénytelenítette az Alkotmánybíróság, mivel - az elnököt támogató ellenzék bojkottja közepette - a részvétel nem haladta meg az ötven százalékot. Az USL most azért akarja leszállítani az érvényességi küszöböt, hogy az esetleges választói érdektelenség ne hiúsítsa meg az alkotmány módosítását az őszre tervezett referendumon.

Az USL által kezdeményezett módosítás elfogadása esetén a romániai népszavazások érvényességéhez elegendő lesz, ha a választói névjegyzékben szereplők 30 százaléka plusz egy fő az urnákhoz járul, de eredményességéhez a választópolgárok legalább 25 százalékának támogatnia kell a referendumban megfogalmazott indítványt - magyarázta Florin Iordache szociáldemokrata szenátor, a kezdeményezők egyike.

Korábban Traian Băsescu államfő is elfogadhatónak nevezte az alkotmánymódosító népszavazás érvényességi küszöbének harminc százalékra csökkentését, de csak akkor, ha bevezetik a levélben történő szavazás lehetőségét a külföldön élő hárommillió román állampolgár számára.

Kimaradt?