Leopárd és szamár

Végül mégis rászánta magát Olaf Scholz német kancellár: Németország átadja Leopard 2 tankjainak egy részét Ukrajnának. A németek egy század – körülbelül 12-14 darab – harckocsit adnak át a Leopard 2A6 típusból. Ez nem a legújabb – igaz, nem is a legrégebbi –, ám a legelterjedtebb és nagy számban áll rendelkezésre.

Az ukránok ennek többszörösét, mintegy 500 harckocsit kértek, hogy megindíthassák az ellentámadást a Krímért. Így a fegyverszállítmány a tankok kis száma miatt nem fog döntő fordulatot hozni a háborúban.

Tudják ezt a nyugati hadseregek parancsnokai is, amint azt is, hogy a (majdnem) legfejlettebb nyugati harckocsik átadása nem problémamentes. Eddig azért sem siettek a harckocsik átadásával, mert rendkívül nehéz feladat megoldani a logisztikát, a karbantartásukat és az ukrán katonák kiképzést. Az sem elhanyagolható aggály, hogy a korszerű fegyverek esetleg orosz kézre kerülhetnének. Ezeket továbbra sem adják át a NATO-államok az ukránoknak. Egy régebbi változat kipróbálása az orosz technológia ellen viszont kecsegtető lehetőség.

A német külpolitika alapelve az volt, hogy konfliktusövezetekbe nem szállítanak fegyvert – ezt az elvet most felrúgták. Dimitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő már a Leopardok átadásának eshetősége hallatán utalt arra, hogy ez nem sok jót ígér, és minden bizonnyal nyomot hagy majd a német–orosz kapcsolatok jövőjén.

A német közvéleményt megosztotta az Ukrajnának átadandó Leopárdok kérdése. Valószínű, nem a német–orosz kapcsolatok fölötti aggodalom miatt, inkább az eddig gyakorolt külpolitikai alapelv okán. Azt viszont Annalena Baerbock külügyminiszter már korábban kijelentette: „Ha azt az ígéretet teszem az ukrán embereknek, hogy »mellettetek állunk, amíg szükségetek van ránk«, akkor azt be is akarom tartani. Nem számít, mit gondolnak a német választóim, de én teljesíteni akarom az ígéretet az ukrán népnek.”

Ezt még érthettük is. Annalena Baerbock ugyanis tagja a globális, transzatlanti elitnek, azt – az egyébként számunkra ismerős – elvet vallja, hogy az emberek akarata ellenére is életbe kell léptetni a világmegváltó terveket.

De amit a Leopárdok kapcsán mondott, az már szamárság!

A zöld(fülű) külügyminiszter azzal igazolta a német fegyverszállítás jogosságát, hogy „Oroszország ellen vívunk háborút, és nem egymás ellen.” Azt, hogy a Nyugat, a NATO Oroszországgal háborúzna, következetesen tagadták a felelős politikai és katonai vezetők. Mert szeretnék megállítani a világvége óráját kilencven másodperccel éjfél előtt. Ezért igyekeznek a racionalitás határain belül maradni.

A német külügyminiszter pedig azt mondja ki, amit nem ildomos a diplomáciában, még akkor sem, ha partnerei is úgy gondolják, de titkolják.

Sok-sok buta megnyilvánulás szólt, s szól a háború mellett. Csak az ukrajnai és orosz emberek mondják egyre reménytelenebbül: Legyen béke! Velük érzünk egyet, értük aggódunk.

És nem azokkal, akik a háborúba akarnak rángatni bennünket. Viszont miattuk is aggódunk: a világ sokat szenvedett szamárságok nyomán. Azok miatt, akik figyelmeztetéseinket meg se hallják, azzal intézik el, hogy szamárbőgés nem hallatszik a mennyben.

(Nyitóképen: Annalena Baerbock német külügyminiszter január 10-én, harkivi látogatásán | Fotó: Agerpres/EPA) 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?