Kisiklott vasúti közlekedés

Egyszer pár percet késett miattam az egyik Kolozsvárról induló vonat. Mármint azontúl, amit alapból is késett volna. Egyetemistaként viszonylag sokat közlekedtem vonattal, ugyanis még a váltások és várakozások ellenére is az bizonyult a legkényelmesebb és legolcsóbb közlekedési módnak. Álltam végig közel kétszáz kilométeres utat a pisitől bűzlő folyóson „ünnepnapok” előtt, amikor az egyetemisták egyszerre utaztak haza az ünnepekre, de olyan is volt, hogy egyedül nyúlhattam ki egy utasfülkébe és nagyjából végigaluhattam az egész utat (sokszor éjszakai járattal utaztam, ezért számított sokat, ha az úton volt lehetőségem pihenni).

Az ominózus esetkor az utolsó percekben sikerült megvennem a jegyet, így csomagokkal a hátamon és a kezemben „rohantam”, hogy elérjem a vonatot, amelyik épp akkor indult el, amikor előtte kellett volna átvágtassak a síneken, hogy felszállhassak rá. Mivel a mozdonyvezető idejében észrevette a kétségbeesést az arcomon amint a mozdonyból rám pillantott, megállt, kikerülhettem a vonatot és felszálhattam rá. Nagyon hálás voltam a gesztusért!

Az elmúlt időben megszaporodtak a vasúti közlekedéssel kapcsolatos negatív hírek, ami alapjáraton nem okoz meglepetést, mert valahogy személy szerint – és ahogy érzékelem, a közmegítélés is hasonló állásponton van – a román vasúttársaságtól nem várok már túl sokat, de a hírdömping mégis elérte az ingerküszöbömet, és egy pillanatra megálltam, hogy rápillantsak, mi is történik. Kikerestem a Maszol keresőjében a CFR (állami vasúttársaság) keresőszóra megjelenő híreket, figyelmen kívül hagytam a sporteseményeket (a Kolozsvári CFR labdarúgócsapat miatt), és most csak az elmúlt egy hónap (2021. júliusa) híreiből szemezgetek:

A Tövis és Kolozsvár távon közlekedő személyszállító vonat egyik kocsija kisiklott július 8-án. A CFR közleménye szerint a szerelvény utasait a célpont felé tartó más vonatokra szállították át, akik nem voltak veszélyben. Két, a román tengerpartra járó vonat mozdonya is meghibásodott július 18-án, vasárnap, így pokoli hőségben vesztegeltek az utasok. Az egyik szerelvény Mangaliáról indult a főváros felé, és a sorozatos meghibásodások miatt több száz perc késéssel érkezett meg célállomására, Craiovára. Nem voltak túl szerencsések a Medgidia–Bukarest útvonalon közlekedő vonat utasai sem: őket Jegălián evakuálták a vonatból, mert füstölni kezdett a mozdony, és ki kellett hívni a tűzoltókat – számolt be róla a Maszol is. 

Egy negyven vagonból álló tehervonat öt kocsija kisiklott július 21-én, szerdán a Bukarestet a román tengerparttal összekötő vasúti pályán Fetești állomása közelében. A baleset miatt teljesen leállt a vasúti forgalom, emberek százai ragadtak a személyszállító vonatokon a főváros és a tengerpart között . Egy héttel később ismét Fetesti-nél összeütközött két tehervonat: az egyik szerelvény vesztegelt, amikor a másik belerohant. Az ütközés következtében több vasúti kocsi kisiklott és megsérültek a felsővezetékek, így július 29-én, csütörtökön szintén leállt a vasúti közlekedés a Bukarestet a Fekete-tenger partján lévő Konstancával összekötő M 800-as fővonalon. A közlekedési miniszter szerint ittas mozdonyvezető okozta a vonatbalesetet. Ugyanekkor a kánikula és a viharos időjárás is fennakadásokat okozott a közlekedésben, így például egy Konstancáról induló vonat nyolc órát vesztegelt a nyílt pályán a leszakadt felsővezeték miatt, de ezenkívül a sínekre dőlt fák is nehezítették a helyzetet. Hogy a viharkárok miatt emellett még mennyit vesztegeltek más utasok, arról itt olvashat.

A romániai vasúthálózat teljes hossza 10 ezer kilométer, és bár a tervek szerint az évtized végéig, 2030-ig 4 ezer kilométer vasúti pálya kellene megújuljon, ha olyan ütemben haladnak a munkálatok, mint az idei első negyedévben, amikor 35 km hosszúságú vasúti pályát újított fel a CFR, akkor inkább valószínű, hogy 2050 körül érnek a munka végére, amikor már kezdhetik elölről az egészet. Máskor pedig az a gond, hogy a fejlesztések értelmetlen beruházásokra mennek el, így például 400 millió lejbe került az Otopeni és Bukarest közti vasútvonal, ahol átlagban 9 ember utazik egy szerelvényen.

Ha csak az elmúlt hónap alapján kellene megvonnunk a vasúttársaság mérlegét, akkor könnyedén megérthetjük a közvélemény felháborodását, amelyik Florin Cîțu miniszterelnökkel együtt leváltatná Ovidiu Vizantét, az állami vasúttársaság vezérigazgatóját. Nem csoda, hogy az igazgató fejét szeretnék, hisz nem elég, hogy bőven akadt a vasúttársaságnak infrastrukturális, természeti és személyzeti kihívása, még az is ront a megítélésükön, hogy az igazgató nem volt együttérző az utasokkal (azt mondta, hogy a több órája várakozó utasok ivóvizet és élelmet „majd kapnak, ha Bukarestbe érnek”), és még az újságírókra is ráförmedt, hogy ne őt keressék olyan ügyekben, „amelyek nem rá tartoznak”. Ennek ellenére védelmébe vette Cătălin Drulă szállításügyi miniszter Ovidiu Vizantét. Persze kérdés, hogy a problémák miatt „csak” az igazgatót kell-e felelősségre vonni, vagy a szállításügyi miniszternek is jócskán lenne felelőssége…

Bocsánatot kérek azon vonat utasaitól, akik miattam néhány perccel később indulhattak el néhány évvel ezelőtt azon a bizonyos járaton. Pedig, ha úgy vesszük, a jelek szerint a CFR-nél a mozdonyvezető gesztusa volt az egyik legemberségesebb, amikor úgy döntött, hogy nem hagy a peronon. 

(Borítókép: Fetești-nél összeütközött két tehervonat. Forrás: a mozdonyvezetők szakszervezeti szövetségének Facebook-oldala)

 

Kimaradt?