A „sóstói” Ligety Tivadar az első „magyar” aranyérmes

Döntőnek bizonyult az első fordulóban szerzett előnye és ezzel megnyerte karrierje második olimpiai aranyérmét az amerikai magyar felmenőkkel rendelkező Ted Ligety. A férfi óriás-műlesiklás dobogójára felfért még két francia, Steve Missillier és Alexis Pinturault.

Az első futamban a magyar nagyapával rendelkező, Salt Lake City-ben született amerikai kiemelkedett a mezőnyből, hiszen 1:21.08-as idejéhez képest egy másodpercen belül is mindössze Bank tudott célba érni, de ő is 93 százados hátránnyal. Simoncellinek már 1.27-es hátránya volt, viszont mögötte nagyon sűrű a mezőny: a 13. helyen álló korábbi olimpiai bajnok osztrák Benjamin Raichnak is három tizedmásodpercen belül volt az olaszhoz képest.

Ted Ligety nem csak mint sportoló van jelen Szocsiban, sífelszereléseket gyártó cégét, a Shredet is képviseli a téli olimpián. A vállalkozást 2006-ban indította útjára Carlo Salmini mérnökkel közösen, azzal a céllal, hogy jó minőségű, de ugyanakkor stílusos eszközökkel járuljanak hozzá a sízők sikereihez. A fejlesztések során Ligety szerepe kiválasztani, hogy sízés közben melyek azok a pontok, amelyek könnyebben sérülhetne, társa, Salmini pedig a technológia kidolgozásában vállal szerepet.  Ligety nem csak az íróasztal mellett dolgozik, ő maga próbálja is ki a prototípusokat, a legmostohább körülmények között. A Shred védőszemüvegeit is így fejlesztették ki, Ligety maga tesztelte le, hogy eltorzulnak-e az alacsony légnyomástól, rontva ezzel a sportolók látását. A munkafolyamatot általában hat hetesre tervezik, az első tollvonástól a kész eszközök legyártásáig – gyorsak, mint Ligety maga.

Amikor az osztrák sorra került, akkor a norvég Henrik Kristoffersen állt az élen, de Raich 44 századdal gyorsabb volt nála. Az olasz Roberto Nani kiesett, míg a német Fritz Dopfer csak mögéjük érkezett. A francia Steve Missillier viszont parádés menettel, a legjobb második futammal, 58 századdal gyorsabb volt Raichnál is. A címvédő svájci Carlo Janka viszont kiábrándítóan siklott és csak a hatodik helyre jött be akkor, amikor még nyolcan hátra voltak a legjobbak közül.

A múlt héten karambolozó német Felix Neureuther ideje is csak a harmadik helyre volt jó, de ő inkább műlesiklásban esélyes. Annak a számnak a másik nagy esélyese, az osztrák Marcel Hirscher is gyorsan eladta 11 százados előnyét, de végül 46 százados lemaradással a második helyre azért jó volt. A franciák üdvöskéje, Alexis Pinturaultnak már csak 16 századmásodperc lett a hátránya, viszont honfitársa, Thomas Fanara jócskán hátrakerült.

A lesiklás olimpiai bajnoka, az osztrák Matthias Mayer nagy meglepetésre lett negyedik az óriás-műlesiklás első futamában, s ezt a jó teljesítményt nem tudta még egyszer megismételni, s csak negyedikként ért célba. Simoncellinek sem ment jól, egészen a 15. helyig csúszott vissza.

Utolsó előttiként Banknak már 57 százados előnye volt, de ezt is el tudta adni, s végül majd' ugyanennyi hátránnyal negyedikként ért célba. És akkor következett Ligety kerek másfél másodperces előnyből. Tőle szokatlan módon inkább egy biztonsági futamot ment, de ez is belefért neki, előnye ugyan folyamatosan csökkent, de a végén így is maradt neki 48 századmásodperc, így a 2006-os kombináció után második olimpiai aranyérmét ünnepelhette.

Cikkünk frissül

Kimaradt?