Ereklyéi visszaszolgáltatását követeli egy új-zélandi maori törzs a Sotheby'stől
Egy új-zélandi maori törzs ereklyéi visszaszolgáltatását követeli a Sotheby's aukciósháztól - írta a The Guardian című brit napilap online kiadásában csütörtökön.
A Sotheby's több 18-19. századi maori relikviát bocsátott árverésre a napokban, amelyek között számos fontos kulturális emlék található.
Ngarimu Blair, a Ngati Whatua Orakei törzs helyettes főnöke elmondta: a törzsnek a városiasodás, az elvándorlás és a kincsvadászok folyamatos fosztogatásai miatt alig néhány jelentős ereklyéje maradt.
A Sotheby's licitre kínál többek között egy faragott zöldkő husángot, amelyet a Ngati Whatua törzs egykori főnöke adományozott egy brit altengernagynak 1886-ban, azzal a feltétellel, hogy a relikvia a férfi családjában marad. Blair jelezte, hogy miután a husáng már nem a család tulajdona, vissza kell szolgáltatni a Ngati Whatua törzsnek.
A Sotheby's korábban számos értékes - több esetben ismeretlen eredetű - maori leletet árverezett el.
Charlotte Davy, az Új-zélandi Nemzeti Múzeum részlegvezetője szerint elmozdulás érzékelhető abban, hogyan látják az emberek a gyarmati időszakban megszerzett ereklyék tulajdoni jogát. Jelenleg is több kampány zajlik azért, hogy a különféle kultúrkincsek visszakerüljenek eredeti származási helyükre.
A British Museum például a múlt héten közölte, hogy első alkalommal folytat tárgyalásokat Görögországgal a Parthenonból származó márványszobrok és domborművek hazaszállításáról. A szobrokat egy brit diplomata, Lord Elgin vitette Angliába. 2022 novemberében egy amerikai férfi úgy döntött, hogy visszaad egy antik ereklyegyűjteményt, miután rájött, hogy a korábbi tulajdonosok vélhetőleg kétes úton jutottak hozzá. Ausztráliába két ritka, a Sotheby's által árverésre bocsátott őslakos műtárgy került vissza azután, hogy Victoria állam kormánya 500 ezer dollárral járult hozzá megvásárlásukhoz.