Pozsonyi levél Elon Musknak: Fico ellenfeleit pénzelték Bidenék?

Robert Fico szlovák kormányfő levélben fordult Elon Muskhoz, azt kérve az amerikai adminisztráció kormányzati hatékonyságért felelős tagjától, hogy hozzáférhető információk átadásával segítsen tisztázni, Szlovákiában mely szervezetek és médiumok kaptak támogatást az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségén (USAID) keresztül - közölte a szlovák kormányhivatal hétfőn kiadott közleményében, amelyet az MTI-nek is eljuttattak.

Robert Fico levelében gratulált Elon Musknak a kinevezéséhez és az általa hozott döntésekhez, majd megállapította: a USAID tervezett megszüntetése Szlovákia belügyeit is érinti, mivel az ügynökség forrásait Szlovákiában is használták politikai célokra. „Megkérdőjelezhetetlen, hogy az USAID anyagi forrásait Szlovákiában politikai célokra is használták, a politikai rendszer eltorzításának és egyes politikai pártok előnyös helyzetbe juttatásának céljával" - szögezte le levelében Robert Fico.

Robert Fico Elon Musk segítségét kérte Fotó: Robert Fico Facebook oldala

Az MTI által idézett szlovák miniszterelnök hangsúlyozta: annak érdekében, hogy el lehessen különíteni a hasznos projekteket azoktól, amelyekkel durván beavatkoztak Szlovákia belügyeibe, az elérhető információk révén meg kell állapítani, hogy milyen támogatásokat kaptak a programon keresztül Szlovákiában működő nem kormányzati szervezetek, médiaeszközök és szabadúszó újságírók. Ehhez Robert Fico Elon Musk segítségét kérte.

A nem teljes nyilvános forrásokból is látható, hogy az USAID viszonylag rövid időn belül több millió dolláros dotációkkal támogatta ezeket a szubjektumokat" - írta Robert Fico. Hozzátette: azt, hogy külföldi támogatásokkal így visszaéltek a politikai színtér egyes pártjainak előnyös helyzetbe hozásának céljából, annyira fontos ügynek tekinti, hogy Elon Muskkal kész személyesen is találkozni, ahol más témák, a szlovák-amerikai kapcsolatok tekintetében kölcsönösen előnyös projektek is terítékre kerülhetnének.

Az eredetileg humanitárius és fejlesztési segítségnyújtás deklarált céljával létrehozott USAID az elmúlt időszakban nyilvánosságra hozott információk szerint nagy összegekkel több ezer újságírót, több száz médiumot és nem kormányzati szervezetek (NGO) sorát támogatta világszerte ideológiai szempontok szerint. Az ügynökség támogatásainak folyósítását Donald Trump amerikai elnök a közelmúltban hozott döntésével ideiglenesen leállította.

Az USAID projekt Magyarországot is érinti. Mint arról már beszámoltunk, a Trump-adminisztráció illetékes tisztségviselője azt ígért az Orbán-kormány képviselőjének, hogy az Egyesült Államok azonnali hatállyal véget vet azoknak a támogatási programoknak, amelyekkel megpróbáltak Magyarországon a belügyekbe beavatkozni. A korábbi, Joe Biden elnök vezette kormányzat idején 7,4 millió dollárral támogatták amerikai közpénzből a különböző magyar ellenzéki pártok kampányait. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?