Macron vált az Amerikától függetlenedő Európa zászlóvivőjévé 

Nagy visszhangot keltett a francia elnök kijelentése, miszerint Washington szövetségesének lenni nem jelent vazallusi státust. A nyilatkozatot követően több republikánus amerikai politikus kikelt Emmanuel Macron ellen, a Fehér Ház azonban visszafogottan reagált. Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő úgy látja, Macron az egyetlen olyan nyugat-európai vezető, aki érti, mi folyik a világban.   

„Az Egyesült Államok szövetségesének lenni nem jelenti azt, hogy a vazallusává válunk” - ezzel a mondattal került a nemzetközi média és diplomácia középpontjában Emmanuel Macron. A francia elnök vasárnap, pekingi látogatásáról hazatérve, a Les Échos francia napilapnak azt  nyilatkozta, hogy az Európai Uniónak Washingtont és Pekinget sem kellene  követnie Tajvan ügyében. Az államfő korábban kijelentette: továbbra is támogatja a helyzet békés megoldását a feszültség fokozódásának elkerülése végett. „Szövetségesnek lenni nem egyenlő azzal, hogy vazallusok leszünk, és nem jelenti azt, hogy nincs jogunk saját fejünkkel gondolkozni. Franciaország Tajvan status quójának fenntartása mellett áll, támogatja az 'Egy Kína' politikát és a helyzet békés megoldására irányuló törekvéseket" - idézte az MTI Macront.

Csütörtökön a francia kormány gazdasági minisztere is a különutas EU-politika mellett érvelt Washingtonban. Bruno Le Maire kijelentette: az európai stratégia világos Kínát illetően, nem akar bármiféle elválást Kínától.   A miniszter Emmanuel Macron Európa jövőjéről szóló beszédével kapcsolatban megjegyezte, hogy a francia államfő egy, az Egyesült Államoktól is függetlenebb és szuverénebb Európát képzel el, végső soron pedig Washingtonnak is érdeke, hiszen egy erősebb Európát jelent, amely többet fektet be saját védelmébe. Kiemelte: a francia-amerikai kapcsolatok erősebbek, mint valaha. 

Macron több kérdésben azonos állásponton van Orbán Viktorral

Washingtonban több republikánus politikus is élesen nyilatkozott Macron fejtegetésével kapcsolatban. „Macron állításai kínosak, szégyenletesek és geopolitikai szempontból nagyon naivak voltak” − fogalmazott Mike Gallagher, az amerikai képviselőház Kína-ügyekkel foglalkozó bizottságának elnöke szerint a francia elnök nézetei elkeserítők, mert a Kínai Kommunista Párt tajvani fenyegetése egyre nagyobb veszélyt jelent a globális erőegyensúlyrai. „Ha Párizs valóban elkötelezte magát amellett, hogy hátrahagyja a demokratikus nemzeteket egy brutális kommunista rezsim javára, az Egyesült Államoknak át kell értékelnie a Franciaországgal szembeni magatartását” − idézte a Magyar Nemzet Chris Smith képviselőt, aki Macron nyilatkozatát Tajvan elárulásának nevezte. A Fehér Ház  visszafogottabban reagált a francia elnök kijelentéseire. „Franciaországgal mint szövetségesünkkel és barátunkkal folytatott kiváló együttműködésre és koordinációra összpontosítunk” − mondta John Kirby, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője.

Valentin Naumescu politológus szerint Marcon lejáratja és destabilizálja az Európai Uniót nyilatkozataival. Az elemző úgy véli, nincs hatékonyabb diskurzus az EU hiteltelenítésére, az értékeken alapuló politika elvetésére, mint az állítólagos „semleges opció”, az európai „autonómia”, amiről a francia elnök beszél. Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő Facebook bejegyzésében az egyetlen olyan nyugat-európai vezetőnek nevezte Macront, aki érti mi folyik a világban. „Persze európai stratégiai autonómia nem lesz soha -  de csökkenteni lehet a függőséget/gyengeséget. Csak ehhez Németorszag kellene, ahol teljes a vákum a fejekben” - fogalmazott Demkó. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?