Legkevesebb 13 illegális bevándorló fulladt a La Manche-csatornába
A francia tengerészeti hatóságok mentőakciót indítottak a La Manche-csatornában, miután egy hetven illegális bevándorlót szállító hajó felborult Franciaország északi partjainál, és legalább 12-en meghaltak, köztük három kiskorú. Két embert eltűntként tartanak nyilván. Orvosi csapatok siettek a helyszínre, miután a 70 embert szállító lélekvesztőnek letörött az orr-része a La Manche-csatornánál.
A tengerészeti hatóságok közlése szerint a megmentettek közül is sokan kritikus állapotban vannak, számol be az Euronews. „Sajnos a csónak alja felszakadt” – mondta Olivier Barbarin, a Boulogne-sur-Mer halászkikötőhöz közeli Le Portel polgármestere, ahol elsősegélynyújtó állomást állítottak fel az áldozatok ellátására. „Ez egy nagy dráma” – mondta, megerősítve, hogy legalább 13-an meghaltak.
A helyi prefektúra szerint a hajó a Gris-Nez foknál került bajba, és a fedélzeten tartózkodók mindannyian a vízben kötöttek ki. A mentőakcióhoz csónakokat és repülőgépeket vetettek be, és több mint ötven embert szedtek fel – közölte a prefektúra. A sérültek állapotáról nem érkezett információ. Boulogne-sur-Mer halászkikötőjében elsősegélynyújtó állomást állítottak fel – közölte a prefektúra.
A tenger hőmérséklete Észak-Franciaországnál 20 Celsius-fok körül volt. A hajó feltehetően az Egyesült Királyságba tartott a La Manche-csatornán át, amely forgalmas és gyakran veszélyes vízi útvonal. A Nemzetközi Migrációs Szervezet szerint idén legalább 30 migráns halt meg vagy tűnt el, miközben megpróbált átkelni az Egyesült Királyságba. A forgalmas tengeri útvonalon gyakoriak a vízbe fulladások és elsüllyedések, amelyek oka gyakran, hogy túlzsúfolt és gyenge csónakokkal közlekednek a migánsok.
Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök a múlt héten Párizsban tartott találkozójukon hosszasan tárgyaltak a kérdésről. A brit belügyminisztérium kedden frissített adatai szerint az elmúlt hét napban legalább 2109 migráns próbált átkelni a La Manche-csatornán kis csónakokon. Az adatok a csatornában vagy a megérkezéskor megtalált emberekre vonatkoznak. Nemcsak az Egyesült Királyság és Franciaország küzd a migránsválsággal: Európa nagy része küzd az illegális határ- és tengeri átkelésekkel, valamint azzal, hogy biztonságos útvonalakat biztosítson a kontinensre igyekvőknek.
CSAK SAJÁT