Kimenekítik azokat az afgánonkat is, akik együttműködtek a román hatóságokkal a bevetésük idején
Románia a továbbiakban is lépéseket tesz annak érdekében, hogy kimenekítse Afganisztánból és biztonságba helyezze az országban azokat az afgán állampolgárokat, akik az évek során együttműködtek a román hatóságokkal és a nemzetközi szervezetekkel – szögezte le szerdai ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
Románia 200 katonával vesz részt az afganisztáni NATO-missziók munkáját segítő afgán állampolgárok evakuálásában – döntötte el szerdai ülésén a CSAT. A román katonák augusztusban csatlakoznak a mentőakcióhoz, és legtöbb hat hónapon át vesznek részt ebben.
A NATO-művelet keretében a kuvaiti és katari ideiglenes bázisokról a szövetséges államok területén kialakított ideiglenes bázisokra kell szállítani az afgán állampolgárokat
Az Államelnöki Hivatal közleménye szerint a CSAT megvitatta az afganisztáni helyzetet és annak hatásait Románia biztonsági, politikai és humanitárius érdekeire. A testület méltányolta a román külügyminisztérium által összehívott intézményközi válságstáb munkáját, amelyet az Afganisztánból való kimenekítésüket kérő román állampolgárok biztonságba helyezése érdekében fejtett ki.
Ugyanakkor megállapodtak abban, hogy Románia a továbbiakban is lépéseket tesz annak érdekében, hogy kimenekítse Afganisztánból és biztonságba helyezze az országban az évek során a román hatóságokkal és a nemzetközi szervezetekkel együttműködő afgán állampolgárokat, továbbá az ösztöndíjjal Romániában tanuló afgán egyetemistákat, valamint a veszélybe került újságírókat, emberjogi aktivistákat, bírákat.
A közlemény leszögezi, rövid- és középtávon Románia továbbra is támogatni fogja - többek között humanitárius és fejlesztési segélyalapokon keresztül - azokat a projekteket, amelyek közvetlenül hozzájárulnak az afgán állampolgárok és az afgán menekültek helyzetének javításához. A migrációval kapcsolatos problémák egységes és összehangolt kezelése érdekében döntés született a Menekültek Integrációjáért Nemzeti Koalíció nevet viselő minisztériumközi bizottság létrehozásáról. Emellett a belügyminisztériumnak haladéktalanul fel kell mérnie az ország menekült- és menedékkérő-befogadási kapacitását, illetve meg kell vizsgálnia, hogy milyen lehetőségek vannak ennek növelésére - nyomatékosítják.
Mindemellett fokozzák az együttműködést az illetékes európai intézményekkel, elsősorban a FRONTEX-szel, valamint azokkal a szomszédos országokkal, amelyeket szintén érinthet egy Afganisztánból érkező esetleges menekülthullám.
Az afganisztáni rezsimváltás Románia biztonsági helyzetére is hatással lehet a szélsőségesség, a terrorizmus, a kábítószer- és fegyverkereskedelem, valamint az illegális migráció jelentette veszély miatt. „Románia meghozza a szükséges intézkedéseket, és továbbra is elkötelezett nemzeti érdekei és az állampolgárok érdekeinek védelme mellett, ugyanakkor szolidáris partnereivel és szövetségeseivel, és részt vesz a válság leküzdésére irányuló nemzetközi erőfeszítésekben” – fogalmaznak a dokumentumban.