Ideiglenesen biztonságos helyre költöztették a bevándorlásellenes zavargások román érintettjeit

A belfasti tüntetéseket kísérő incidensek összes román állampolgárságú áldozata segítséget kapott a helyi rendőrségtől vagy rokonaitól, barátaitól, és ideiglenesen biztonságos helyre költöztették őket – tájékoztatott csütörtök este a külügyminisztérium.

Az érintetteket vagy a helyi hatóságok által biztosított szállásokon helyezték el, vagy ismerőseik otthonában kaptak menedéket, és jelenleg mindannyian biztonságban vannak – idézi a tárca közleményét az Agerpres hírügynökség.

Autókat gyújtottak fel | Fotó: Agerpres

A külügyminisztérium ismételten hangsúlyozta, hogy az észak-írországi erőszakos tiltakozások kezdete óta a román külképviseletek – a londoni nagykövetség és az edinburgh-i főkonzulátus – folyamatos kapcsolatban állnak a helyi hatóságokkal.

A közlemény szerint Laura Popescu londoni román nagykövete kapcsolatban áll Hilary Benn észak-írországi ügyekért felelős brit államminiszterrel, akinek megköszönte a bajba jutott román állampolgároknak nyújtott hatósági segítséget. A brit miniszter biztosította a román felet arról, hogy mindent megtesznek a helyzet enyhítéséért.

Mint megírtuk, a belfasti tüntetések kezdete óta a külügyminisztérium összesen hat konzuli segítségkérést kezelt, amelyek 20 román állampolgárt érintettek. Néhányan arról számoltak be a román külképviseleteknek, hogy a tüntetők megrongálták a lakásaikat, autóikat vagy vállalkozásuk székhelyét.

A külügyminisztérium segítséget nyújtott azoknak a román állampolgároknak is, akik haza akarnak térni, de nem rendelkeznek érvényes úti okmányokkal. A dublini román nagykövetség konzuli részlege eddig hét ideiglenes úti okmányt állított ki.

Az edinburgh-i román főkonzul csütörtökön Belfastba utazott, hogy találkozzon az érintett családokkal, és egyeztetést kezdeményezzen a helyi hatóságokkal, illetve a belfasti rendőrséggel.

A tárca azt ajánlja az Észak-Írországban tartózkodó román állampolgároknak, hogy kövessék a helyi rendőrség utasításait, és kerüljék azokat a helyeket, ahol zavargások vannak. Vészhelyzet esetén a román állampolgárok a főkonzulátus +44 (0) 7951 858 445-es telefonszámát hívhatják.

Mint ismeretes, bevándorlóellenes erőszakhullámot váltott ki kedd este Észak-Belfastban, hogy előző nap késes támadás miatt letartóztattak a hatóságok egy szudáni férfit. Tüntetők százai megtámadták a rendőrséget, és házakat, autóbuszokat, rendőrautókat gyújtottak fel. A tüntetők azt mondták, ki akarják űzni a migránsokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?