Gyorsan terjed a koronavírus delta variánsa Európában, de nem emeli a halálozási rátát

Miközben az európai országok sorra feloldják a járványvédelmi intézkedéseket (Romániában július elsejétől lépnek hatályba újabb lazítások), vannak államok, amelyek ismét korlátozásokat vezetnek be a koronavírus rendkívül fertőző, úgynevezett delta variánsa miatt. A mutáció a leginkább átoltott népességekben is terjed. A jó hír az, hogy a vakcinák hatékonynak bizonyulnak a mutációval szemben, a statisztikák szerint terjedése nem emelte a halálozási rátát.

Mi az a delta variáns?

A koronavírus delta variánsát múlt év végén fedezték fel először Indiában, a tudomány B.1.617.2 törzsként tartja számon. A mutáció 50-60 százalékkal fertőzőbb, mint az angol mutánsként ismert alfa-variáns. Ausztráliában az egyik kontaktkutatás kimutatta, hogy már egy 5-10 másodperces futó találkozás is elegendő ahhoz, hogy a delta variáns egyik emberről a másikra terjedjen. A korábbi vírusmutációk esetében a szakemberek azt tartották, hogy 15 perc közeli kontaktus szükséges a megfertőződéshez.

Az ausztrál kutatóknak bizonyítékaik is vannak: térfigyelő kamerák felvételei mutatták, hogy Sydney Bondi Junction Westfield nevű bevásárlóközpontjának egyik üzletében alig pár másodpercet volt egymás közelében két helyi férfi, akik közül az egyik, az úgynevezett "nulladik páciens" a delta variánssal volt megfertőződve. Mire a kontaktkutatók megtalálták az ötvenes éveiben járó másik férfit, már ő is elkapta a vírust. Mindketten az üzlet ugyanazon részlegén tartózkodtak egy rövid ideig. Az ausztrál hatóságok más hasonló esetet is dokumentáltak. 

A brit kormány úgy döntött, mégsem ijed meg

A vírusváltozat először áprilisban jelent meg Angliában, ahol gyorsan dominánssá vált. Múlt héten az esetek 94 százalékát már ennek a variánsnak tulajdonították. Annyira megnövelte újra a napi fertőzésszámokat, hogy Boris Johnson miniszterelnök múlt hétfőn bejelentette: a kormány július 19-re halasztotta az utolsó, negyedik nyitási lépést.Oltásra várakozók Londonban | Fotó: Agerpres/EPA

Sajid Javid brit egészségügyi miniszter azonban a londoni alsóházban tartott hétfő esti tájékoztatóján közölte: változatlanul július 19. a teljes nyitás céldátuma, a kormány mégsem tartja indokoltnak a még további halogatást.  Hangsúlyozta: kétségtelenül emelkedik az újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzéses esetek száma az országban, de a Covid-19 betegség okozta halálozásoké továbbra is alacsony. A szaktárca hétfő esti összesítése szerint az utóbbi 24 órában országszerte három halálos áldozata volt a betegségnek. 

A nagy-britanniai járvány januári tetőzése idején előfordult, hogy naponta 1800-nál többen haltak meg Covid-19 betegségben, és voltak olyan időszakok, amikor megközelítette a 70 ezret a naponta azonosított új koronavírus-fertőződések száma. Az egészségügyi minisztérium hétfői adatai szerint az elmúlt egy napban 22 ezer újonnan azonosított koronavírus-fertőzöttről érkezett jelentés.    

Portugália szigorított

Portugáliában a koronavírus ellen szigorúbb intézkedéseket léptettek életbe a 2,8 milliós lélekszámú lisszaboni régióban péntektől. A fővárosban a fertőzöttek felénél a delta variánst diagnosztizálták. Hétvégétől  koronavírusteszttel vagy oltási igazolvánnyal lehet be, illetve kilépni Lisszabon térségéből. A fővárosban és Albufeira tengerparti üdülőhelyen a hét végén az éttermeknek, kávéházaknak és - az élelmiszerboltok kivételével - az üzleteknek délután fél négykor be kell zárniuk. A szupermarketek és az élelmiszerüzletek este hétig tarthatnak nyitva.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A fertőzötteknek elsősorban a fővárosi agglomerációban növekvő száma miatt az intézkedéseket hetente felülvizsgálják, és addig maradnak érvényben, amíg a helyzet nem javul. Múlt csütörtökön 1556 volt a napi új koronavírus-fertőzöttek száma, ez volt a legnagyobb növekedés február óta, amikor az ország valamivel több mint 10 milliós lakossága volt karanténban. Az ibériai országban a járvány kezdete óta 869 879 fertőzöttet és 17 079 halálesetet jelentettek.

Németországban és Ausztriában is terjed, de nem nő a fertőzésszám

Németországban szintén nagyon gyorsan terjed a delta variáns. Egy hét alatt megduplázódott a részaránya az összes koronavírus-fertőzésen belül, így múlt héten már a koronavírus-fertőzések hetedét okozta ez a mutáns. Helyi szakértők szerint idővel náluk is ez a variáns válik majd dominánssá. Az új fertőzések számában egyelőre nem látszik a delta előretörése: a mutató április vége óta folyamatosan és jelentősen csökken.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is aggódik a delta variáns miatt. „Az embereknek továbbra is következetesen maszkot kell hordaniuk, kezet kell mosniuk, tartaniuk kell a fizikai távolságot, kerülniük kell a zsúfoltságot – intett óva a WHO igazgató-helyettese. Ez továbbra is rendkívül fontos, még akkor is, ha valaki be van oltva” – tette hozzá Mariangela Simao.

A delta variáns terjedése miatt ugyanakkor Angela Merkel ismét figyelmeztetett az oltási kampány jelentőségére. "A pandémia legyőzésének a kulcsa természetesen az oltás. A cél továbbra is az, hogy nyár végéig minden polgárnak fel tudjuk ajánlani az oltást, amely a tudomány jelenlegi álláspontja szerint a Delta-variáns ellen is a legjobb védelmet jelenti" - mondta a német kancellár.

Ausztriában a koronavírus-fertőzések mintegy negyedét okozza ez a mutáns. Ennek ellenére a regisztrált új fertőzések száma – Németországhoz hasonlóan – itt is mélyponton van. Herwig Kollaritsch bécsi oltási szakértő kizárta egy negyedik hullám bekövetkeztét. Szerinte ez a mutáns lényegében nem veszélyesebb a korábbiaknál az általa okozott betegség súlyosságát tekintve. Hozzátette ugyanakkor, hogy 60 százalékkal fertőzőbb, és csak a teljes immunizáció (azaz mindkét oltás beadása) véd ellene.

Izraelben is megugrott a fertőzések száma, de a súlyos betegeké nem

Izrael a legátoltottabb országok egyike, ahol korábban már a beltéri maszkviselést is törölték, de a delta variáns terjedése miatt az esetszám számos városban nő. Erősen fertőzött, "piros" város lett Binjamina, közepesen fertőzött "narancssárga" 3 település, és két helyet gyengén fertőzött, "sárgának" nyilvánított az egészségügyi minisztérium, miközben 274 település továbbra is egyáltalán nem vagy alig fertőzött, vagyis a helyi rendszerben "zöld".

A kórházi ellátást igénylő súlyos betegek száma azonban nem növekszik. Ezt a szakemberek egyrészt a Covid-19 szövődményeinek gyakran a fertőzés után többhetes késéssel történő megjelenésével, illetve a gyakrabban megbetegedő, idősebb korosztályok rendkívül magas átoltottságával magyaráznak.

Ezek a kilátások

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint augusztusra Európa-szerte 90 százalékra növekedhet a delta variáns részaránya az összes koronavírus-fertőzésen belül az EU-ban. Nagyon valószínű, hogy a mutáció nyáron jelentősen terjedni fog, különösen a még oltatlan fiatalok között  jelentette ki Andrea Ammon, az ECDC vezetője. Jó hír azonban, hogy miként azt Anglia és Izrael példája mutatja, vakcinák hatékonynak bizonyulnak a mutációval szemben, a statisztikák szerint terjedése nem emelte a halálozási rátát.

Kapcsolódók

Kimaradt?