Spanyolországban több mint ezer év börtönbüntetésre ítéltek két terroristát
A spanyol legfelsőbb bíróság összesen több mint ezer év börtönbüntetésre ítélt szerdán két ETA-terroristát egy 2005-ben elkövetett madridi bombamerénylet miatt.
Liher Aretxabaleta és Alaitz Aramendi Juanarena vádlottakra fejenként 535 éves szabadságvesztést szabott ki a legfelsőbb bíróság, amely ezzel megerősítette a központi büntetőbíróság korábbi ítéletét az ügyben.
A bíróság megállapította, hogy a két férfi 2005 május 25-ére virradó éjjel Madridban ellopott egy furgont, amelybe nagy erejű, saját készítésű robbanóeszközt rejtett, majd azt leparkolta a spanyol főváros San Blas nevű kerületében egy forgalmas utca sarkán. A pokolgép másnap délelőtt robbant fel, és 45 embert, köztük 14 rendőrt megsebesített.
Egy névtelen telefonáló a Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorszervezet nevében háromnegyed órával korábban figyelmeztette a készülő merényletre a Gara című baszk napilapot, pontosan megjelölve, hogy a robbanószerkezetet egy Renault kisteherautóban rejtették el. A bejelentés nyomán a rendőrségnek még a robbanás előtt sikerült a helyszínre érkeznie és lezárnia a megjelölt körzetet.
A merényletet nyolc nappal azután követték el, hogy a spanyol parlament felhatalmazta a kormányt, kezdjen béketárgyalásokat a szakadár terrorszervezettel, ha az lemond az erőszakról. A tárgyalási törekvések a nem szűnő merényletek miatt zsákutcába jutottak másfél évvel később.
Tavaly jelentették be, hogy nincs többé ETA
A független, szocialista baszk állam megteremtésért több mint 50 évig, véres merényletekkel harcoló szervezet 858 ember haláláért tehető felelőssé. Az ETA tavaly jelentette be, hogy miután 2011-ben felhagytak a fegyveres harccal, megmaradt fegyvereiket átadják a hatóságoknak. Az elrejtett fegyverarzenál lelőhelyeinek listáját a francia hatóságoknak juttatták el, amely több tucat fegyvert, több száz kilogramm robbanóanyagot és lőszereket is lefoglalt múlt áprilisban Baszkföld francia részén.
A madridi konzervatív kormány viszont közölte, hogy a terroristák ennek ellenére nem reménykedhetnek kedvező elbánásban vagy büntetlenségben, az ETA-nak pedig bocsánatot kellene kérnie, és azonnal fel kellene oszlatnia magát.
A Gara című baszk napilap február végén írt arról, hogy a terrorszervezetnek szándékban áll még ebben az évben beszüntetni működését.