Bűncselekmény marad az illegális bevándorlás Olaszországban
Az olasz kormány a korábbi tervekkel ellentétben mégsem törli el az illegális bevándorlást bűncselekménynek minősítő törvényt, Matteo Renzi olasz miniszterelnök szerint ugyanis a jelenlegi migrációs helyzetben ezt az olasz közvélemény nemtetszéssel fogadná.
Matteo Renzi, a balközép Demokrata Párt (PD) elnöke vasárnap úgy fogalmazott egy interjúban, hogy az illegális bevándorlás büntetésének eltörlése „most nem alkalmas". Szerinte a törvény eltörlésével a kormánypárt szavazatokat veszíthetne.
Angelino Alfano belügyminiszter, a szintén kormánypárti Új Jobbközép (NCD) elnöke kezdettől fogva ellenezte a jogszabály eltörlését. Kijelentette: „el kell kerülni, hogy negatív üzenetet közvetítsünk a közvélemény felé, ami a biztonság fenntartását illeti, ebben, az Olaszország és Európa számára is rendkívüli időszakban". A La Repubblica napilapnak vasárnap adott interjúban Angelino Alfano úgy nyilatkozott, 2009-ben „az elrettentés" céljával minősítették bűncselekménynek az illegális bevándorlást, ami „helytelen volt és nem érte el a célját, de most a törvény maradjon". Hozzátette: „nem ez a megfelelő pillanat a törvény eltörlésére, az olaszok nem értenék meg".
Az illegális bevándorlás bűncselekménnyé minősítésének eltörlését az embercsempészek ellen harcoló olasz ügyészek szorgalmazták. Franco Roberti olasz maffia- és terrorizmusellenes államügyész elmondta, hogy a büntető törvénykönyvi tényállás nem bizonyult hatékony eszköznek a jelenség megfékezésére, ellenkezőleg, akadályt jelent az emberkereskedelem elleni jogi fellépésben, mivel az ügyészségek nem tudják tanúként idézni az illegális bevándorlókat, akiket a hatályos olasz törvény az embercsempészekhez hasonló bűnözőként kezel. Az olasz ügyészek országos szövetsége haszontalannak és károsnak nevezte a jogszabályt.