Miliband kizárja a koalíciót a skót nacionalistákkal
Egyértelműen kizárta a koalíciós kormányzás lehetőségét a skót nacionalistákkal a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője.
Ed Miliband, aki a skót és a walesi nacionalista párt, az SNP és a Plaid Cymru, valamint a Zöldek és a brit EU-tagság megszüntetésének programjával induló UKIP vezetőivel vett részt csütörtök este egy televíziós választási vitában, kijelentette: a Labour és a Skót Nemzeti Párt között mélységes nézetkülönbségek vannak, mindenekelőtt azért, mert az SNP továbbra is Skócia elszakadására, így Nagy-Britannia uniójának felbontására törekszik.
Az éjszakába nyúló vitaműsorban Nicola Sturgeon skót miniszterelnök, az SNP vezetője megerősítette: kész lenne együttműködni a Munkáspárttal annak érdekében, hogy a kormányzó Konzervatív Párt a május 7-ei parlamenti választások után ne alakíthasson ismét kormányt. Sturgeon szerint ha a választások eredményeként a tory-ellenes alsóházi képviselők száma meghaladja a Konzervatív Párt frakciójának létszámát, akkor együttes fellépéssel „ki lehet zárni David Cameront (miniszterelnököt) a Downing Streetről”. A skót kormányfő - a közönség fergeteges tapsvihara közepette – feltette Milibandnek a kérdést, hogy a Munkáspárt az SNP-vel folytatandó együttműködés helyett is inkább Cameront szeretné-e viszontlátni a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.
Válaszában Miliband felrótta, hogy Nicola Sturgeon legutóbbi nyilatkozataiban is utalt a skót függetlenségről szóló újabb népszavazás lehetőségére. A Labour vezetője szerint katasztrófával érne fel az ország szétdarabolása, és ebben a kérdésben alapvető a nézetkülönbség a Munkáspárt és az SNP között. Miliband kijelentette: soha nem tenné kockára az Egyesült Királyság egységét, ezért nem kíván koalícióra lépni a Skót Nemzeti Párttal.
A Labour hagyományosan igen erős volt Skóciában, ám az SNP markáns előretörése nyomán egyre több előrejelzés azt valószínűsíti, hogy a májusi választásokon a Munkáspárt skóciai tagozatára „vérfürdő” várhat. A konzervatívok visszatérő vádjai szerint a Labour a kieső saját skóciai mandátumait az SNP-vel kötendő koalícióval próbálná pótolni a kormányképes többség elérése végett. Miliband – e tory vádakra is reagálva – a választási kampány kezdete óta folyamatosan igyekszik elhatárolódni az SNP együttműködési kezdeményezéseitől.
Skóciában az SNP vezette skót kormány kezdeményezésére szeptember 18-án tartottak függetlenségi népszavazást. A referendumon az elszakadást ellenző erők győztek 55,3 százalékos szavazataránnyal; a függetlenségre a választók 44,7 százaléka voksolt. Nicola Sturgeon azóta azonban több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy a skót kormánypárt változatlanul a független Skócia megteremtésére törekszik.