Megszavazta az amerikai szenátus az új védelmi minisztert

Az amerikai szenátus 95-5 arányban megszavazta, hogy Ashton Carter váltsa az amerikai védelmi minisztérium élén a leköszönő Chuck Hagelt.

Carter fő feladatai tartozik majd az Iszlám Állam terrorszervezet ellen Irakban és Szíriában folytatott harc, az ukrajnai válság kezelésével kapcsolatos, katonai jellegű amerikai reagálások koordinálása, valamint az Afganisztánban maradt amerikai erők kivonásának irányítása.

Barack Obama elnök december 5-én jelölte a Pentagon vezetőjének a 60 éves Cartert, aki a Yale-en és Oxfordban fizikát tanult, 2011 és 2013 között a védelmi miniszter helyettese volt, előtte pedig két éven át a beszerzésért, technikáért és logisztikáért felelős államtitkár posztját töltötte be a Pentagonnál. Bill Clinton elnöksége idején, 1993 és 1996 között helyettes államtitkár volt a tárcánál. Ez utóbbi minőségében szerepe volt az első észak-koreai nukleáris válság megoldásához vetető tárgyalásokon. Carter „héjának" számított, 2006-ban a phenjani kommunista rezsim stratégiai rakétakísérlete előtt nyíltan megelőző csapást sürgetett.

A múlt heti szenátusi bizottsági meghallgatásán azt ígérte, hogy a rakétavédelem jelentős megerősítésére törekszik majd, beleértve az elfogórakéták Kaliforniába és Alaszkába való telepítését. Carter elismerte: hajlik arra, hogy Ukrajnát fegyverszállításokkal  támogassák, ugyanakkor nem nevezte meg, milyen fegyverek lehetnek ezek konkrétan. Szerinte az Iszlám Állam terrorszervezet és Irán kettős illetve egyformán veszélyes fenyegetést jelent a Közel-Keleten, amellyel szembe kell szállni. Hangsúlyozta, hogy az Iszlám Államra „tartós vereséget" kell mérni Szíriában és Irakban. Azt mondta, hogy támogatja az afganisztáni amerikai katonai jelenlét további csökkentésére vonatkozó terveket, de kész lenne ebben változtatásokat javasolni az elnöknek, ha kell. Úgy vélte: India arra „rendeltetett", hogy az Egyesült Államok stratégiai partnere legyen.

Jóváhagyása esetén Carter lesz Obama elnök negyedik védelmi minisztere Robert Gates, Leon Panetta és Hagel után. Elődei egyébként mind arról panaszkodtak, hogy súrlódásba kerültek a Fehér Házzal, amiért az korlátozta a mozgásterüket.

Kimaradt?