Kelemen az RMDSZ kormányzati szerepvállalásáról beszélt Martoson

A nemzetpolitika eredményeiről, az aktuális helyzetről és az elmúlt egy év történéseiről beszéltek a külhoni magyarság politikai csúcsvezetői szombaton a 2. Martosi szabadegyetemen. Kelemen Hunor az RMDSZ kormányzati szerepvállalásáról szólt.

A fórumon Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ), Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és Berényi József, a felvidéki Magyar Közösség Pártja (MKP) elnöke, valamint Wetzel Tamás, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára vett részt.

Brenzovics: magyar áldozat a háborúban

A felvidéki magyarság legnagyobb nyári rendezvényének harmadik napján tartott kerekasztal-beszélgetésen Brenzovics László az ukrán válság kialakulásáról és annak máig tartó eseményeiről számolt be. Elmondta: Ukrajna keleti részén ma nem "klasszikus polgárháború" dúl, hanem egy olyan beláthatatlan kimenetelű háború, amelyet az ukránok "terrorellenes hadművelet" címén vívnak orosz nehézfegyver-támogatással rendelkező szeparatisták ellen. Rámutatott: Kárpátalján a rendvédelmi szervek bölcsességének köszönhetően eddig sikerült elkerülni az atrocitásokat és nemzetiségellenes megnyilvánulásokat, ám a keletre vezényelt ukrán katonai egységekben szolgáló katonák közül már magyar áldozat is volt.

A KMKSZ elnöke az elmúlt egy év helyi magyarságot leginkább érintő történéseiről szólva sikernek nevezte, hogy a Fidesz révén a helyi magyar közösségnek európai parlamenti képviselője lett, valamint Petro Porosenko ukrán elnökkel sikerült írásos megegyezést kötniük, hogy az államfő felvállalja a kárpátaljai magyarok problémáit.

Pásztor: probléma a kivándorlás

Pásztor István felszólalásban megállapította, hogy sikeres parlamenti választást tudhatnak maguk mögött, és a Fidesznek köszönhetően sikerült egy képviselői helyet kapniuk az Európai Parlamentben is. Hangsúlyozta: a szerbiai parlamentben szerzett 6 mandátummal nagyobb képviseletet szereztek mint akkor, amikor néhány évvel ezelőtt a vajdasági magyarok száma még több mint 100 ezerrel magasabb volt mint most.

Kiemelte: a vajdasági magyarok elvándorlása nagyon komoly jelenség és olyan probléma amelyet a helyi közösség önerőből nem fog tudni megoldani. Pártja kormányzati szerepvállalásáról úgy vélekedett: az nem azt jelenti, hogy "szeretik" koalíciós partnereiket, hanem azt, hogy a helyi magyar közösség érdekeit képviselik. "Most érdekünkben áll, hogy ott legyünk a tárgyalóasztalnál" - szögezte le Pásztor.

Kelemen: a koalíció nem szeretetről szól

Kelemen Hunor beszédében a VMSZ elnökéhez csatlakozva saját kormányzati szerepvállalásukról szólt. Azt mondta: az nem elvi azonosulást jelent koalíciós partnereikkel, és "soha nem a szeretetről szól", viszont erősíti a helyi magyar közösség érdekérvényesítő lehetőségét. "Ha azt várnánk meg, hogy olyan román politikusok mellé állhassunk akiket szeretünk, valószínűleg a következő néhány generációban erre nem kerülne sor" - szögezte le.

Az RMDSZ elnöke elmondta, hogy az elmúlt egy évben sikerült elfogadtatniuk - az autonómiatörekvések miatt fontosnak tartott - a regionális decentralizációról szóló alkotmánymódosítást, ám azt az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek minősítette. A politikus szerint így a továbbiakban nem érdemes foglalkozni alkotmánymódosítással, ehelyett új alaptörvényt kell elfogadtatni.

Berényi: van igény az MKP-ra

A külhoni magyar csúcsvezetőket vendégül látó Berényi József a Szlovákiában az elmúlt egy évben lezajlott három választást - a tavalyi őszi megyei, valamint az idei államfő- és európai parlamenti választásokat - értékelve kifejtette: az eredmények bebizonyították, hogy van igény az MKP politikájára. Hozzátette: külön siker, hogy Csáky Pál személyében egy tapasztalt politikust sikerült küldeniük Brüsszelbe az EP-választáson.

Az MKP elnöke a szlovákiai politikai viszonyokról szólva megdöbbentőnek nevezte, hogy - mint mondta - a szlovák kormányt nem zavarják a gazdasági élet szabadságát érintő uniós korlátozásai, a nemzetiségi jogok esetleges bővítése viszont igen. Rámutatott: ugyanezt az elvet követi a szlovák média a magyar témák feldolgozásában. Kifejtette: az elmúlt egy évben Malina Hedvig és az alacsony létszám miatt megszüntetésre ítélt felvidéki magyar iskolák támogatására is tüntetéseket szerveztek, s bár ezekre ezrek jöttek el, nem számolt be róluk a szlovák média, ellenben azonnal "beindult", amikor nyilvánosságra került, hogy az MKP autonómiatervezetet készít.

Wetzel Tamás beszédében azt hangoztatta, hogy a nemzetpolitika terén sok mindent sikerült megvalósítani az utóbbi négy évben. Mint mondta, sok szimbolikus döntés is született, a következő időszakban pedig tartalommal kell megtölteni ezeket a szimbólumokat.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?