Obama kinevezte a külföldi hírszerzés új vezetőjét

Michael Rogers altengernagyot jelölte Barack Obama amerikai elnök a külföldi jelhírszerzésre szakosodott Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a Pentagon kibernetikai parancsnoksága élére. Rogers eddig az amerikai haditengerészet kibernetikai parancsnokságának élén állt. Ha a szenátus jóváhagyja jelölését, az altengernagy a márciusban távozó Keith Alexander tábornok helyét veheti át a kettős funkcióban.

Michael Rogers kódszakértő, aki 30 éve szolgál a flottánál. A jelölést megelőzően - a Moszkvába szökött amerikai számítástechnikusnak, Edward Snowdennek a titkos adatgyűjtéssel kapcsolatos leleplezései nyomán - az elnök fontolóra vette, hogy kettéválassza az NSA és védelmi minisztérium parancsnokságának irányítását, ám hatékonysági okokra hivatkozva mégis a korábbi struktúra megőrzése mellett döntött.

„Ez kritikus időszak az NSA számára és Rogers altengernagy egyedülálló képességeket hoz ebbe a pozícióba, miközben az ügynökség folytatja létfontosságú küldetését és végrehajtja Obama elnök reformjait" - írta közleményében Hagel. „Biztos vagyok abban, hogy Rogers admirálisnak megvan a bölcsessége ahhoz, hogy digitális korunkban segítsen egyensúlyba hozni a biztonság, a magánélet sérthetetlensége és a szabadságjogok követelményeit" - tette hozzá.

Az NSA titkos adatgyűjtési gyakorlata súlyos felháborodást okozott az Egyesült Államokban és Amerika szövetségeseinek körében egyaránt. Az elnök január 17-én változtatásokat ígért az elektronikus hírszerzés egyes vonatkozásaiban és bejelentette, hogy megtiltja a szövetséges országok vezetői elleni kémkedést. Hagel közölte, hogy a januárban visszavonult Chris Inglis helyére Chris Ledgett kapott kinevezést az NSA igazgatóhelyettesi és egyben legmagasabb civil vezetői posztjára.

Kimaradt?