Peking nem tud beletörődni Abe Sindzó Jaszukuni-látogatásába

Tovább ostorozza a kínai állami média Abe Sindzó japán miniszterelnököt a múlt héten a Jaszukuni-szentélyben tett látogatása után, a háború utáni Németország vezetőit példaként állítva a politikus elé. A Hszinhua hírügynökség újévi kommentárjában a történelmi tényekkel való szembenézésre szólítja fel Abe Sindzót, mondván, hogy egyre távolabb sodródik a valóságtól. A japán kormányfő szélsőjobboldali elemeknek a politikai életbe segítésével "a provokáció és elszigetelődés veszélyes útjára" tereli országát - fogalmaz a Hszinhua.

Az éles hangvételű cikk előzménye az, hogy Abe Sindzó másfél hete, hivatalba lépésének első évfordulóján felkereste a második világháború japán halottainak emléket állító szentélyt. Az emlékhely a háború 2,5 millió japán áldozata mellett 14 háborús főbűnös emlékét is őrzi, így a látogatás súlyos sértésnek számít a háborúban megszállt Kína és Dél-Korea számára. Az ellentétet tovább fokozta, hogy szerdán Abe egyik kabinetminisztere, Jositaka Sinto is ellátogatott az emlékhelyre.

A Hszinhua írása szerint a japán miniszterelnök viselkedése éppen az ellentéte Willy Brandt nyugatnémet kormányzó példájának, a második világháború eseményeit követően ugyanis Brandt 1970-es lengyelországi látogatásán a varsói gettófelkelés áldozatainak emlékhelyénél térdre hullott az őszinte megbánás jelképeként. Németország kész szembenézni a múlttal, ezzel is kiérdemelve a továbblépéshez szükséges nemzetközi bizalmat - fogalmaz az írás. Politikai, gazdasági súlya miatt Japánnak óriási felelőssége van a nemzetközi béke fenntartásában, ezt a szigetországnak is fel kell ismernie - szólít fel a Hszinhua.

A Hszinpej Zsipao című napilap szerdán képeket is közzétett a térdelő Willy Brandtról és a dachaui koncentrációs tábor egy koszorúja előtt fejet hajtó Angela Merkelről is.

A nacionalista hangvételéről ismert Global Times napilap csütörtöki számában szintén előveszi Abe látogatását, s kifejezetten a miniszterelnök személyét támadja. Csin Kang külügyi szóvivő keddi szavainak megerősítéseként a cikk igen valószínűnek tartja az Abéval folytatott párbeszéd berekesztését Kína részéről. Pekingnek ugyanakkor szét kell választania a miniszterelnök személyét és a japán közvéleményt, s kifejezetten Abét kell támadnia - olvasható a lapban. Kínának számos eszköze van a japán kormánnyal szemben - fenyeget a Global Times. Szükség esetén lefokozhatók a diplomáciai kapcsolatok, ami politikai sokkot okozna a szigetországban, hatalmas nyomást gyakorolva Abéra. A kínai-japán kapcsolatok hűtését a kínai társadalom is mind nagyobb része támogatja, ami segíti Peking stratégiáját a nyomásgyakorlásban - véli a lap.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kimaradt?