Ion Ratiu-demokráciadíjat kapott Washingtonban Kóczé Angéla

Ion Raţiu-demokráciadíjat vehetett át csütörtökön a washingtoni Woodrow Wilson Központban Kóczé Angéla szociológus a romák helyzetével kapcsolatos kutatások sajátos megközelítéséért. A magyar szociológus a romák európai politikai kiszorítottságáról tartott tudományos fórum alkalmából vehette át a díjat, amelyen a tudományos élet szereplői mellett jelen voltak az amerikai kormányzat több intézményének képviselői is.

A szociológus, aki a roma nők hátrányos helyzetét elemezte a kelet-közép-európai országokban az EU-csatlakozás utáni időszakban, szót ejtett a pozitív diszkrimináció kérdéséről is. "Régebben úgy gondoltam, hogy nincs szükség pozitív diszkriminációra, de azt látom, hogy nagyon nehéz bármihez kezdeni akkor, ha az ember egy leszakadt, szegregált közösségben él és ha nincs támogató erő körülötte. Ez nem azt jelenti, hogy a világ végezetéig kell pozitív diszkriminációt alkalmazni, de egy bizonyos ideig, amíg a tudományos életben vagy a parlamentben nincsenek jelen romák ugyanolyan arányban, mint amilyenben a társadalomban képviseltetjük magunkat, addig nyilvánvalóan szükség van valamilyen plusz mechanizmusra" - mondta a szociológus az MTI-nek nyilatkozva. Úgy vélte, ehhez kulcsfontosságú a roma munkásosztály és középosztály megteremtése, amihez viszont munkahelyek kellenek, és ugyancsak olyan strukturális gond, amelynek megoldásában fontos szerep hárul a kormányokra és az üzleti szférára.

A szociológus a Raţiu-díjnak köszönhetően visszatér majd Washingtonba, ahol a Wilson Központ támogatásával az amerikai kormányzat illetékeseivel folytathat majd eszmecserét. "Ez nagy megtiszteltetés, amely nyilvánvalóan nemcsak nekem szól, hanem a romaügy fontosságának is, amelyet Amerikában is képviselni kell. Számomra ez azért fontos, mert nagyon nagy dolog, hogy itt valahogy komolyabban vesznek mint otthon" - mondta.

Kóczé Angéla 1996-ban alapító igazgatója volt a felsőoktatásban tanuló roma diákokat ösztöndíjjal és mentori segítséggel támogató Romaversitas programnak. 1998-2003 között a Európai Roma Jogok Központja emberi jogi oktatási programjának igazgatója, majd 2003-2004-ben a brüsszeli Európai Roma Információs Hivatal alapító igazgatója volt.

Kóczé jelenleg az észak-karolinai Wake Forest Egyetem szociológiai tanszékének vendégadjunktusa.

A 2005-ban megalapított Ion Raţiu-demokráciadíj célja, hogy ismertséget és nemzetközi elismerést biztosítson olyan emberek gondolatainak és eredményeinek, akik világszerte a demokrácia előmozdításáért dolgoznak. A korábbi díjazottak a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji mianmari ellenzéki politikus (2012), Nabil Radzsab bahreini emberjogi aktivista (2011), Oleg Kozlovszkij orosz emberjogi aktivista (2010), Adam Michnik, a lengyel demokratikus ellenzék egyik vezetője, újságíró (2009), Eleonora Cercavschi moldoviai tanár, aki a gyermeki jogok érvényesüléséért küzd (2008), a fehérorosz Anatolij Mihajlov (2007), Szaad Ibrahim egyiptomi szociológus (2006) és Sergio Aguayo mexikói akadémikus, emberjogi aktivista (2005).

A díjat Ion Raţiu román diplomatáról nevezték el, aki a kommunista hatalomátvétel után emigrációban újságíróként és politikusként is harcolt a totalitarizmus ellen. 1984-ben a Szabad Románok Világszövetségének elnökévé választották. A Ceacusescu-diktatúra bukása után hazatért, ahol 1990-ben a harmadik helyen végzett az elnökválasztáson, a Nemzeti Parasztpárt színeiben többször képviselővé választották. Fontos szerepe volt Románia NATO-csatlakozásában. A díjat a londoni Raţiu Családi Alapítvány és a tordai Raţiu Demokráciaközpont alapította.

Kimaradt?