Megállapodtak az amerikai adósságplafon megemeléséről

Az amerikai szenátusban megszületett a megállapodás az adósságplafon megemeléséről és a szövetségi kormányzat finanszírozásának újraindításáról - közölte szerdán egybehangzóan a CNN hírtelevízió és az AP hírügynökség törvényhozási forrásokra hivatkozva.

A megállapodást a pártok vezetői hivatalosan a nap folyamán később jelentik be. Az alku értelmében az adósságplafont a február 7-ig tartó időszakra emelik meg, az ideiglenes költségvetés pedig január 15-ig fedezi majd a szövetségi kormányzat kiadásait.

Az adósságlimit módosításáról és az ideiglenes költségvetésről szóló törvénytervezetet a kongresszus mindkét házának - vagyis a republikánus többségű képviselőháznak is - meg kell szavaznia.

A szövetségi alsóház, amelynek republikánus képviselőcsoportja kedden eredménytelenül próbálkozott egy saját megoldás kidolgozásával, sajtóértesülések szerint szerdán önálló újabb indítvány helyett a szenátus kompromisszumos javaslatáról szándékozik szavazni.

A megegyezés hírére a tőzsdei árfolyamok megugrottak - a Dow Jones 200 ponttal, vagy 1,3 százalékkal 15 370 pontra emelkedett -, ám az első televíziós kommentárokban arra is felhívták a figyelmet, hogy a jövő év első hónapjaiban ismét a jelenlegihez hasonló válsághelyzet állhat elő.

Az amerikai pénzügyminisztérium szerint a kongresszusnak legkésőbb csütörtökig meg kell állapodnia az államadósság limitjének megemeléséről, ellenkező esetben a közgazdászok többsége szerint technikai csőd következhet be.

A helyzet komolyságát jelzi, hogy a Fitch Ratings hitelminősítő kedden a leminősítés lehetőségére utaló, negatív felülvizsgálat alá vette az Egyesült Államok hosszú futamidejű hazai és külső szuverén adósságának lehetséges legjobb, "AAA" szintű osztályzatát

Kimaradt?