Tüntetők élő interjú közben nácinak neveztek egy EU-párti brit képviselőt
Nácinak nevezték Brexit-párti tüntetők a kormányzó brit Konzervatív Párt egyik alsóházi képviselőjét, aki EU-párti álláspontjáról közismert.
Anna Soubry a BBC közszolgálati brit médiatársaság hírtelevíziójának adott interjút hétfő este, a londoni parlament épületével szemközti parkban felállított, fedett, de nyitott oldalú kihelyezett stúdióban. Éppen arról beszélt, hogy a kormánynak milyen lehetőségei lennének, ha a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodást az alsóház a jövő héten esedékes szavazáson elvetné, amikor a tüntetők csoportja "Soubry is a Nazi" skandálásba kezdett a stúdióemelvény közelében.
Az élő közvetítésben jól hallható kiabálást a képviselő egy ideig figyelmen kívül hagyta, majd mondat közben, visszafogottan, mosolyogva közölte: kifogásai vannak az ellen, hogy nácinak nevezzék. Hozzátette: elképesztőnek tartja a történteket. "Ez lett az országunkból" - mondta.
A riporter elnézést kért, és az interjú ezután folytatódott, de amikor Anna Soubry vissza akart térni a parlamentbe, a tüntetők körbevették, a törvényhozási épület bejáratáig kísérték és közvetlen közelről kiabáltak felé sértéseket, trágárságokat, miközben az incidenst többen közülük telefonjukon rögzítették. A parlamentet őrző rendőrök nem léptek közbe.
Anna Soubry később bírálta a rendőrséget az intézkedés elmaradásáért. A Scotland Yard hétfő este bejelentette: vizsgálatot indított annak kiderítésére, hogy történt-e bűncselekmény.
"Nőgyűlölet vezérelte aljas huliganizmus"
Az alsóházban folyó hétfő esti vitán az ellenzéki Munkáspárt egyik képviselőnője, Mary Creagh is felvetette a történteteket, "nőgyűlölet vezérelte aljas huliganizmusnak" minősítve az esetet. Hozzátette: korántsem elszigetelt esetről van szó, és az incidenssel kapcsolatban felidézte Jo Cox néhai munkáspárti képviselőnő meggyilkolását.
A kétgyermekes, 41 éves képviselőnőt 2016. június 16-án, egy héttel a brit EU-tagságról tartott - a kilépést pártolók szűk, 51,89 százalékos győzelmével végződött - népszavazás előtt ölte meg három lövéssel és többtucatnyi késszúrással egy magányos gyilkos, Thomas Mair, akit még abban az évben tényleges életfogytiglani börtönre ítéltek.
Az ítélet indoklása szerint Mair politikai gyilkosságot követett el, és cselekedetét rasszista, újnáci, fehér felsőbbrendűséget hirdető erőszakos eszmék is motiválták.