Hargita megyében a leggyorsabb a kábeles internet
Ellenben a mobil internet tekintetében nincsenek elkényeztetve a székelyföldi ügyfelek.
Tavaly 446 Mbps volt a hazai piacvezető internetszolgáltatóknál az átlagos letöltési sebesség, míg a feltöltési 385 Mbps, derül ki az Országos Távközlési Hatóság (ANCOM) jelentéséből. Az adatok több mint 104 ezer tesztelésnek az eredményeit tükrözik.
A kábeles internet terén az ANCOM a Digi, a NextGen Communications, az Orange és a Vodafone szolgáltatásait vizsgálta. A leggyorsabb letöltési sebességet az Orange biztosította (558 Mbps), majd a Digi (429 Mbps), a NextGen (313 Mbps) és a Vodafone (307 Mbps) következett. A wifi internetkapcsolat terén a Vodafone (204 Mbps) volt a leggyorsabb, míg a többi három szolgáltató (155 Mbps) egyformán teljesített.
A mobil internet terén a Digi, az Orange, a Telekom és a Vodafone szolgáltatásait vette górcső alá a szakhatóság. Kiderült, hogy a letöltési sebesség a 36-96 Mbps intervallumban mozgott tavaly, a feltöltési sebesség pedig 13 és 22 Mbps között. A leggyorsabb szolgáltatást az Orange biztosította. A feltöltési sebesség valamennyi szolgáltatónál nőtt 2023-hoz képest.
A kábeles internet esetében a letöltési sebesség Hargita megyében (400 Mbps) volt a legnagyobb, s Szatmárban (138 Mbps) a legkisebb. Ez azt mutatja, hogy a szolgáltatás minősége számottevően javult az előző évhez viszonyítva, amikor az éllovas Prahova (274) volt, az utolsó pedig Krassó-Szörény (80 Mbps).
Az ANCOM adataiból kiderül, hogy átlagban Erdélyben nagyobb a letöltési sebesség, mint a Regátban. Bukarestet, ahol a letöltési sebesség 304 Mbps volt tavaly, nyolc megye is megelőzi, köztük Kolozs, Temes, Szilágy és Beszterce-Naszód, valamint, természetesen Hargita. Kovászna megyében jóval lassabb a kábeles internet, az átlagos letöltési sebesség csak 217 Mbps.
A mobil internet átlagos letöltési sebességének a tekintetében toronymagasan vezet Iași megye (126 Mbps), megelőzve Bukarestet (97 Mbps) és Szatmár megyét (80 Mbps). Ezen a téren a székely megyék nem állnak túl jól, Hargitában 37, Kovásznánban pedig 39 Mbps a letöltési sebesség.
A szolgáltatás minősége Ialomița megyében (22 Mbps) a leggyengébb, de nem sokkal jobb Botoșani (26 Mbps), Buzău (28 Mbps), Călărași (29 Mbps) és Vaslui (29 Mbps) megyében sem. Erdélyben Beszterce-Naszód (36 Mbps) van leginkább lemaradva.
CSAK SAJÁT