Magántőkealap jött létre a székelyföldi feldolgozóipar fejlesztésére

Magántőkealapot hozott létre Roy Chowdhury Gergely, a zabolai Mikes grófi család leszármazottja; az alap elsősorban a székelyföldi feldolgozóiparba kíván befektetni.

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a Magyar Nemzeti Bank által engedélyezett magántőkealap befektetési célterülete Románia, ezen belül elsősorban Székelyföld lesz. A tőkealap az élelmiszer- és feldolgozóipar területén kíván olyan évek óta működő, nagy forgalmú vállalkozásokba befektetni, amelyek tapasztalattal rendelkeznek a térségben, és tapasztalatukat innovatív megoldásokkal ötvözve elősegíthetik Székelyföld gazdasági fejlődését.

Az alap létrehozói szerint Székelyföldön sok piaci lehetőség adódik, mert a gazdaság alapvetően alapanyag-termelőként működik. A teljes előállítási lánc létrehozásával munkahelyek jöhetnek létre, és nagyobb haszonnal értékesíthetők a félkész vagy késztermékek.

Roy Chowdhury Gergely az MTI-nek elmondta: egy stratégiai partnerrel közösen hozták létre az alapot, amelynek jegyzett tőkéje hétmillió euró. A partnerről csak annyit közölt, hogy ő is magánbefektető. Hozzátette: az alapot a magyarországi Accessio Equity Partners Kockázati Tőkealap-kezelő kezeli.

Jelezte: egyelőre nem kívánnak külső partnereket bevonni, de második lépésben az Európai Beruházási Bankhoz szeretnének fordulni olyan forrásokért, amelyeket ebben a régióban lehet befektetni.

Kizárólag létező, évente tízmillió euró fölötti üzleti forgalmat lebonyolító cégekbe kívánnak beszállni, amelyekből a generációváltás miatt ki akar lépni a tulajdonos, vagy amelyeknek tőkére van szükségük a bővüléshez. Olyan cégek iránt érdeklődnek, amelyekben közvetlen vagy közvetett módon többségi részesedést szereznek.

„Több céggel is tárgyalunk, és ebben az évben legkevesebb egy üzletet le szeretnénk zárni” – nyilatkozta Roy Chowdhury Gergely. Hozzátette: számára ez egy második visszatérés a gyökerekhez, hiszen két évtizede londoni befektetési bankári munkáját feladva költözött az ősei földjére édesanyjával és testvérével, ahol a család közel 15 éves jogi küzdelemmel visszaszerezte erdélyi birtokainak egy részét.

Elmondása szerint a zabolai családi birtokon létrehozott idegenforgalmi vállalkozás buktatói alakították ki benne azt a meggyőződést, hogy a térségben szükség van a hiányzó pénzügyi és szakmai láncszemek pótlására. Így most a befektetési bankári gyökerekhez nyúlt vissza – fogalmazott.

(Címlapképi illusztráció forrása: Agerpres)

Kimaradt?