Kriptobányászatra csapott le az adóhatóság Szatmárnémetiben
A nagy áramfogyasztás buktatta le az illegális farmot.
Illegális kriptobányászatot leplezett le Szatmárnémetiben az országos adóhatóság (ANAF) fiskális csalás elleni ügyosztálya (DGAF). A keddi közlemény szerint a kockázati elemzések révén tárták fel a be nem jelentett tevékenységet, főleg, miután az érintett szatmárnémeti lakcímen tavaly augusztus és idén április között nagyjából 7 millió lej értékű volt az áramfogyasztás.

Ilyen nagy fogyasztás csak a kiterjedt gazdasági tevékenységekre jellemző – magyarázzák, magyarul ipari méretű volt a fogyasztás, ami nem meglepő a nagy teljesítményű gépek üzelemtetése által.
Gazdasági tevékenységet nem jelentettek be, mint ahogyan nem is adóztak a kibányászott kriptovaluta után, holott a digitális gazdaságra is ugyanazok a fiskális szabályok vonatkoznak, mint bármely más tevékenységre. „A kriptovalutákból származó bevételek ugyanúgy bevallási és adózási kötelezettség alá esnek, mint bármely más gazdasági tevékenységből származó jövedelem” – nyomatékosította a közlemény.
Rámutattak arra is, hogy a kriptofarmot úgy alakították ki, hogy az folyamatosan működhessen, és ipari szinten bányászhassanak. Az adóhatóság felügyelői több mint 2 millió lejre becsülték a több mint négyszáz felszerelés összértékét, és mivel az üzemeltetők törvénytelenül jártak el, a hatóságok mindent lefoglaltak. Megjegyezték: a vizsgálatok folytatódnak, hogy milyen értékű lehet az adócsalás, ugyanakkor az ügyészséget is értesítik, ha megállapítást nyer a bűncselekmény elkövetése.
Az egyértelmű, hogy professzionális bányászfarmról van szó, bár kriptobányászat elsősorban ott lehet nyereséges, ahol rendkívül olcsó az elektromos áram, márpedig ez Romániára nem jellemző.
CSAK SAJÁT