Elárasztják az országot a kínai autók
Egyre többen vásárolnak kínai személygépkocsit, az erősődő távol-keleti konkurenciát a Dacia is megszenvedi.
Az év első öt hónapjában forgalomba íratott új személygépkocsik több mint 10 százaléka kínai volt, amire a korábbi években nem volt példa, írja a profit.ro. Májusban a GM volt a legkeresettebb kínai márka 477 darabbal, szorosan mögötte a BYD következett 459 járművel, majd a Chery 381-gyel.
Romániában jelenleg 11 kínai autógyártó járműveit forgalmazzák. Ezek összesen 5559 személygépkocsit értékesítettek január 1. és május 31. között, ami 11,30 százalékos piaci részesedésnek felel meg. A legnépszerűbb távol-keleti gyártók a BYD, a Chery, az MG és a Geeley.
A BYD piaci részesedése 3,34 százalék (1646 gépkocsi), a Chery 3,26, a GM 2,64, a Geely pedig 0,96 százalékos részesedéssel rendelkezik. Utóbbi értékben benne vannak a kínai gyártó tulajdonában levő Volvo eladásai is. Ez a sorrend pontosan leképezi a kínai helyzetet, ez a három gyártó uralja az ottani piacot, természetesen a romániainál lényegesen nagyobb, 29,61, 28,91, illetve 23,35 százalékos részesedéssel. 
Idehaza a kínai márkák térnyerése gyorsabb, mint más európai országokban. A BYD-nek Németországban többszáz forgalmazója van, azonban a piaci részesedése csupán 2,58 százalék. Spanyolországban és Nagy-Britanniában az első számú kínai autógyártó a piac több mint 3, illetve közel 4 százalékát mondhatja magáénak. A Chery az európai országok zömében elhanyagolható súllyal bír, az egyetlen kivételt Nagy-Britannia jelenti, azonban a piaci részesedése ott sem éri el a két százalékot, alig valamivel több a hazai felénél. Az MG egyedül a szigetországban rendelkezik a romániainál nagyobb, 4,6 százalékos piaci részesedéssel. Az MG ottani, viszonylag nagy népszerűségének a magyarázata a nosztalgia, hiszen egy brit márkáról van szó, amelyet a kínaiak felvásároltak.
A kínai autógyártók a konkurencia kárára terjeszkednek idehaza. Az idei év egyik legnagyobb vesztese a Suzuki, a piaci részesedése a tavalyi 3,2 százalékról 2,5 százalékra csökkent. A Kia eladásai idén 28 százalékkal csökkentek, a piaci részesedése már a 2 százalékot sem éri el. A Hyundai esetében a visszaesés még drasztikusabb, 31 százalékos volt, a piaci részesedése már csak 4,5 százalék. A Dacia szintén megsínyli a kínaiak nyomulását, mivel azoknak közvetlen konkurense, főleg az olcsóbb modelljei, a Logan és a Sandero.
CSAK SAJÁT
