Délig csökkent a kezdeti nagy mínusz a tőzsdén Nyugat-Európában

Délre csökkent a vezető nyugat-európai tőzsdék vesztesége a kezdeti 3 százalékot meghaladó mínusz után.

Kedd délben a londoni értéktőzsde irányadó FTSE-100 indexe 1,7 százalékos, Frankfurtban a DAX30 mutató 1,6 százalékos, Párizsban a CAC40 index 1,7 százalékos veszteséget jelzett a hétfői záróértékéhez képest. A tőzsdemutatók esése New York-ban indult hétfőn, onnan átterjedt kedden Ázsiába, majd Európába. 

Hétfőn 4,9 százalékkal zuhant a New York-i értéktőzsde 30 vezető ipari részvényének DJIA indexe a felerősödött amerikai inflációs várakozásokra, ami alapján az eddigieknél nagyobb eséllyel emel kamatot márciusban az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed.

A felerősödött inflációs várakozást szakértők arra a pénteken közölt adatra vezetik vissza, amely szerint januárban az átlagos órabér 2,9 százalékkal, 2009 júliusa óta a legnagyobb mértékben nőtt éves összevetésben az Egyesült Államokban.

Egyes megfigyelők szerint ez csak a kezdet. A bérek az utóbbi tíz évben ugyanis csak nagyon gyenge ütemben nőttek, de a munkaerőhiány miatt a munkáltatók várhatóan kénytelenek lesznek nagyobb arányú béremeléseket végrehajtani, növelve ezzel az inflációs nyomást.

A hétfői tengerentúli lejtmenet kedden először Ázsiát érte el, ahol szintén nagy veszteséggel zártak a térségbeli tőzsdemutatók. A tokiói értéktőzsde Nikkei225 indexe például 4,76 százalékos csökkenéssel zárt, de a kereskedési nap során 7 százalékos mínuszban is volt. 

Az euró alig mozdult, a hétfő esti 1,2419 dollár után kedd délben 1,2400 dolláron állt. A Bitcoin kedden 7100 dolláron nyitott, délben 6390 dolláron állt.

Az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 43 cent csökkenéssel 67,19 dolláron állt délben, kora reggel valamivel 67 dollár alatt jegyezték.

Kapcsolódók

Kimaradt?