Extrém madárritkaság a Fekete-tenger partján

Egy vidékünkön soha nem látható madárfaj példányát gyűrűzték a Milvus Csoport madarászai: egy koronás harasztjárót (Seiurus aurocapilla). Ennek az észak-amerikai fajnak Nyugat-Európában több megfigyelés is van, de keleten szinte egy sem, írja a madárvédő egyesület Facebook-oldalán. Az erős szelek sodorhatták Európa irányába.

A koronás harasztjáró (Seiurus aurocapilla) az Amerikai Egyesült Államok és Kanada fenyő- és lombhullató erdőiben költő újvilági poszáta, a telet a Karib-szigetek, Mexikó és Közép-Amerika szubtrópusi és trópusi esőerdeiben tölti.

Fotók forrása: a Milvus Csoport Facebook-oldala

Nyugat-Európában is ritka kóborlónak számít, megfigyeléseinek zöme az Azori-szigetekről és Izlandról származik. Az erős szelek és viharok sodorhatták Európa irányába, írja közleményben a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

„Mindezek ellenére, október 17-én egy koronás harasztjáró került kézre a Chituc-turzási gyűrűzőtáborunkban is. Ez a faj első észlelése Romániában és a harmadik megfigyelése a kontinentális Európában” – áll a közleményben.

Az amerikai ritkaság mellett egy ázsiai ritkaság is fennakadt kedden a hálóban: egy, a madárvédők által hatodik alkalommal gyűrűzött, kékfarkú (Tarsiger cyanurus).

„Az október 17-én gyűrűzött 1106 madár egyben a már 10. éve megrendezett gyűrűzőtáborunk új napi csúcsa is! Számításaink szerint nagyon esélyes, hogy a következő 3 hétben megdől a tábor éves madárgyűrűzési csúcsa is” – tették még hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?