Új mintával, 8500 növényből áll össze a marosvásárhelyi virágóra
Teljes pompájában áll Marosvásárhely főterén a város egyik legismertebb jelképe, a Virágóra. A látványosság idén új mintával, hangsúlyosabb felirattal, mintegy 8500 növényből állt össze. Tőkés Sándor, a marosvásárhelyi kertészet aligazgatója a Maszolnak elmondta: a virágórába 14–15 féle növény került. A kompozíció kialakításánál nem elsősorban a virágzás számít, hanem a levelek színe és mintázata.
„A virágóránál leginkább a mozaik a lényeg, hangsúlyosan a minta számít, illetve hogy ki legyen írva az, hogy Marosvásárhely és Târgu Mureș” – fogalmazott Tőkés Sándor. Mint mondta, az idei díszítés nem a korábbi évek három váltogatott mintájának egyike, hanem teljesen újratervezték. A fő cél az volt, hogy a felirat jobban látható legyen.

A munkálatok szerdán kezdődtek, csütörtök délig pedig a szerkezet is működőképes volt. A mutatókat már felszerelték és rögzítették, az idő beállítása GPS-alapú.
Tavaly fiatalok megrongálták a virágóra mutatóit, ezért idén megerősítették a szerkezetet. Az aligazgató elmondta: a helyi rendőrség 360 fokos kamerákkal figyeli a környéket, de a vandalizmust teljesen megelőzni nehéz.
„Annyit tudtunk tenni, hogy jobban rögzítettük a mutatókat. Ha mégis tönkreteszik, megjavítjuk” – mondta. Hozzátette: a tavalyi meghibásodás szerencsére kisebb volt, egy csapágyelemet helyben ki tudtak cserélni, noha a mechanizmus javítását egyébként csak Aradon végzik.
A növények teljes egészében saját termesztésűek. A kertészet évente megközelítőleg 200 ezer növényt nevel, és már hónapokkal korábban elkezdik az előkészületeket.

„Ahhoz, hogy most kiültethessük a virágokat, nekünk ezt hat hónappal ezelőtt el kellett kezdenünk. Egész télen a virágházban dolgoztunk” – mondta Tőkés Sándor.
A kertészet főként magokat és apró palántákat vásárol, amelyeket később saját üvegházaikban nevelnek tovább. Több növény esetében az előző évi anyatöveket is megőriznek és újraszaporítanak, hogy csökkentsék a költségeket.
A virágóra ugyanakkor csak egy része annak a nagyszabású virágosítási programnak, amelyet idénre tervez a városi kertészet. Várhatóan november végéig marad a helyén. Ezt követően krizantémokkal ültetik be rövid időre, majd a helyére kerül a karácsonyfa.

Tőkés Sándor közölte, a város több pontján is látványos átalakításokat terveznek.
A következő időszakban a Bolyai tér következik, ahol a szecessziós épület mintázatát szeretnék virágokból megjeleníteni. „Mivel ez egy matematikai és egyetemi város, ezért különböző geometriai alakzatokat próbálunk megjeleníteni” – magyarázta.
A Színház tér is megújul. Jelenleg az öntözőrendszer korszerűsítésén dolgoznak, hogy az emberhiány ellenére is fenntartható legyen a beültetés. A tervek szerint a tér ismét olyan gazdag virágdíszítést kapna, mint amilyen a ’70-es, ’80-as és ’90-es években volt.
Ismét a rózsák városa lehet Marosvásárhely
A kertészet már megkezdte a rózsák kiültetését is. A Bernády teret, a Posta utcát és a vár környékét is rózsákkal ültetik be. A Posta utcánál például mintegy 465 rózsát ültettek el, míg a Színház tér környékén 400–500 rózsatőből alakítanak ki új virágos részeket.
„Az volt a megegyezésünk a polgármesterrel, hogy a Bernády tértől indulva, a Petőfi téren keresztül mindenhol szép rózsás terek legyenek” – mondta Tőkés Sándor. A vár környékén is folytatódik a beültetés: újra rózsákkal rendezik be azt a részt, ahol korábban esküvői fotózások zajlottak.
A zöldövezetek karbantartása kihívás
A kertészet emellett a körforgalmak, az út menti zöldövezetek és sövények rendezésére is nagyobb hangsúlyt kíván fektetni. Az aligazgató szerint azonban a személyzethiány továbbra is komoly problémát jelent. „A kollégáim nyugdíjkorhatár közeliek, folyamatosan mennek el, és mivel az állások be vannak fagyasztva, minden hat távozó ember után tudunk egyet alkalmazni” – fogalmazott.

Elmondása szerint emiatt több munkálatot át kellett szervezniük: a metszések egy részét ideiglenesen leállították, hogy a kaszálásra és a körforgalmak karbantartására tudjanak embereket átcsoportosítani. Jelenleg külsős cég is dolgozik a kaszálásokon, de a kertészet saját alkalmazottai is részt vesznek a munkában.
Tőkés Sándor arra is kitért, hogy a tömbházak körüli sövények karbantartását elsősorban a lakótársulások feladatának tartják, ugyanakkor a város több pontján próbálnak segítséget nyújtani.
CSAK SAJÁT


