Orosz nagykövetség: Románia nem célpontja az orosz támadásoknak, ukrán provokáció is lehetett
Az orosz nagykövetség szerint nem zárható ki, hogy a február 13-i incidensek, amikor is dróndarabokat találtak román területen, Ukrajna provokációja lehetett.
Oroszország bukaresti nagykövetsége azt követően szólalt meg, hogy a külügyminisztériumba kérették az orosz ügyvivőt az ország légterének orosz drónok általi megsértése kapcsán. A nagykövetség azt állítja, hogy „mivel nincs meggyőző bizonyíték arra, hogy a Románia területén lezuhant drónok orosz tulajdonban voltak, nem zárható ki, hogy a február 13-i esetek az ukrán fél provokációi lehettek az ukrajnai konfliktus rendezéséről folyó béketárgyalások kapcsán”, idézi a News.ro.
„Románia nem célpontja az Orosz Föderáció semmilyen támadásának” – áll a nagykövetség közleményében, amelyet az Orosz Föderáció romániai ügyvivőjének beidézése kapcsán küldött a külügyminisztériumba „az ország légterének »orosz« pilóta nélküli járművek általi megsértése és az ukrajnai polgári célpontok elleni támadásokról szóló egyéb állítások” kapcsán.
Kapcsolódó
A nagykövetség szerint az orosz fegyveres erők Ukrajna területén végrehajtott támadásainak célpontjai kizárólag katonai célpontok, az ukrán fegyveres erők és az ukrán hadiipart szolgáló infrastruktúra. „A polgári infrastruktúra ellen nem történnek célzott támadások” – hangsúlyozzák a diplomáciai képviselet közleményében.
A védelmi minisztérium közölte, hogy a helyszíni ellenőrzéseket követően két területen fedezték fel az Orosz Föderáció által a dunai ukrán kikötői infrastruktúra elleni támadásokban használt drónok darabjait. Mindkét drón robbanótöltetet hordozott, amelyek a talajba csapódva megsemmisültek. Mindkét helyszín lakott területen kívül van.
Mint írtuk, a külügyminisztérium csütörtök este közölte, hogy az Orosz Föderáció bukaresti ügyvivőjét behívták a külügyminisztériumba, ahol közölték vele, hogy „határozottan elítélik Románia légterének az orosz katonai erők pilóta nélküli járművei által elkövetett ismételt megsértését”. Felhívták a figyelmét arra, hogy a történtek a nemzetközi jog durva megsértését jelentik az ENSZ Biztonsági Tanácsának egyik állandó tagja részéről.
A román külügyminisztérium hangsúlyozta, hogy ezeknek a törvénytelen és felelőtlen támadásoknak véget kell vetni, és Románia fenntartja a jogot a szükséges válaszlépések megtételére.
Mint beszámoltunk, négy harci repülőgép szállt fel szerdáról csütörtökre virradóra a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu, illetve a borceai légi bázisról, miután a légtérmegfigyelő rendszerek több légi célpontot észleltek az ukrán légtérben, a Romániával közös határ közelében.
CSAK SAJÁT