Korodi: uszítás helyett összefogásra kellene buzdítaniuk diákjaikért az iskoláknak

Az emberek egymás ellen uszítása helyett éppen összefogásra kellene buzdítaniuk az iskoláknak, hiszen diákjaik is érintettek – ezt hangsúlyozta egyebek mellett élő Facebook-bejelentkezésében Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere. Arra reagált, hogy két iskola petíciót indított annak hírére, hogy a városháza a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába tervez ideiglenesen beköltöztetni szociálisan rászoruló családokat, ugyanis a Gyermek sétányon található Szociális Központ épülete – amit eddig használtak – statikailag veszélyessé vált.

„Az elmúlt napokban két szakközépiskola petíciós, nyilvános levelével elindult egy olyan témakör, amely szakmai és közigazgatási szinten volt kezelve mindaddig, amíg nem gyűlt össze megfelelő mennyiségű információ, hogy erről a kérdésről a nyilvánosság előtt is pontos adatokat tudjunk közölni” – kezdte élő Facebook-belejentkezésében Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.

A szociális központ ügye sürgősségi eset, az épület jelenleg nem biztonságos! Mi történik ilyenkor, amikor sürgősségi eset van? Az önkormányzatnak minden ilyen városi társasház, tömbház esetén kötelessége ideiglenes megoldással jönni az érintett családok számára. Nekünk az a célunk, hogy a legtöbb család találjon saját bérleményt magának, és a 35 Józsefes, Rebreanus, Aranyalmás, Kis herceges, Xantuszos, Gogas, Venczeles, Kájonis, Márton Áronos, Székely Károlyos diáknak és kisgyereknek ne kelljen a szüleivel együtt a bentlakas adta menedéket használnia. Kérem, ne uszítsuk egymást, hanem ismerjük meg a tényeket! Nézzék meg a videót, és osszák meg!

Közzétette: Korodi Attila – 2024. január 3., szerda

Kifejtette, sürgősségi helyzet állt elő, hiszen december 22-én kiderült, a tömbház, melyet szociális lakásokként és hajléktalanszállóként használnak, nem biztonságos, így ki kell üríteni a sürgősségi esetek bizottságának javaslatára. „Erre a szakma ad nekünk támpontokat, nem a különböző feltételezések” – hangsúlyozta a polgármester. Mint mondta, az ott lakókat egy ősszel készült szociális ankét készítésekor már értesítették, „ha újabb mozgás lesz az épületen, akkor bekövetkezik a kiürítés, legyenek felkészülve”. Kiemelte, ezeknek a családoknak ez egy nagyon nehéz időszak, egy stresszhelyzet. Ősz óta négy család már el is költözött.

A sürgősségi helyzetek bizottsága dönt

A sürgősségi helyzetek bizottsága csütörtökön újra összeül megvitatni a kérdést, mondta Korodi. „A főépítészi iroda elmondja a szakmai véleményét, van egy szakbizottság, amely a középületeinket felmérte már régóta, és ezeket mind felhasználva a bizottságra fogják bízni azt, hogy milyen döntést hoz” – fejtette ki a polgármester. Elmondta azt is, „sürgősségi helyzetben az önkormányzat köteles rögtön megoldást adni, ha van erre logisztikája”. Hozzátette, „ezt bármilyen tömbházzal megtettük volna, és meg is tesszük bármikor. Sajnos most van egy éles helyzet, és az éles helyzet pont egy szociális tömbházzal történik”. Szerinte téves helyzetkép alakult ki az emberekben, „főleg mert az a két oktatási intézmény, amely nyílt levélben jött a nyilvánosság fele, azt gondolom, csak részinformációkat osztott meg”. Elmondta, a petíciókra az volt a válaszuk, hogy behívták az intézmények vezetőit beszélgetésre.

Arra is magyarázatot adott, miért épp a Kós Károly Szakközépiskola három éve nem használt, volt fiúbentlakására esett a választás. „A hivatalnak listája van azokról az ingatlanokról, amelyek ideiglenesen használhatók arra, hogy emberek biztonságba kerüljenek. Ezen a listán legelöl vannak a bentlakások”.  Mivel a többi bentlakás lakott, fel sem merült, hogy olyant válasszanak, ahonnan diákokat kell kiköltöztetni, hanem olyant, ami üres, magyarázta a polgármester.

Iskoláik diákjai is a rászorulók

Elmondta, 85 személlyel számolnak jelenleg, akiknek „hetekig, néhány hónapig megoldást kell ajánlanunk. Mint mondta, már tudják, hogy többen saját megoldást találnak a kiürítésig. Kiemelte, a 85 személyből 35 kiskorú, akik a két év alattiak kivételével napközibe, iskolába, elméleti és szaklíceumba, szakiskolába járnak.

„Úgy fogalmaznak meg a szakiskolák álláspontot, és kérik az emberek támogatását, hogy ne segítsünk másokon, amikor saját diákjuk is ilyen helyzetbe került. Gondolják el, hogy ez a diák, aki ilyen helyzetbe kerül, emberileg hogy éli meg ezt a helyzetet!” – hangsúlyozta Korodi. Felsorolta: a rászorulók a József Attila, a Xántus János és a Liviu Rebreanu Általános Iskolák, valamint az Octavian Goga, a Márton Áron Gimnázium, a Kájoni János, a Székely Károly és Venczel József Szakközépiskolák diákjai és a családjaik. „Nekik segíteni kell, és pont azok az iskolák kell összefogjanak, és nem egymás ellen uszítsák az embereket, akiknek a diákjai bent vannak” – fejtette ki a polgármester, aki szerint bármelyik városvezető ugyanezt a döntést hozta volna meg.

Le fogják szögezni az együttélés szabályait

Elmagyarázta azt is, le fogják szögezni az együttélés, a bentlakásban élés szabályait, és ezt rögzítik is a csütörtöki bizottsági ülésen. Jövő héten tanácsüléásen döntenek a családoknak juttatandó anyagi támogatásról, melyet szociális elemzés alapján ítélnek meg, hogy legyen anyagi forrásuk bérleményre. Ezt szintén megteszik minden hasonló helyzetű családért, tette hozzá. A polgármester arra kér mindenkit, hogy „zárjanak össze” a családok megsegítése érdekében, az iskolák pedig fogalmazzák meg a szempontjaikat, ezzel segítve a hivatalt.

Mint írtuk, a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola volt fiúbentlakásába tervez ideiglenesen beköltöztetni szociálisan rászoruló családokat a város polgármesteri hivatala, ugyanis a Gyermek sétányon található Szociális Központ épülete – amit eddig használtak – statikailag veszélyessé vált. Az érintett iskola és a szomszédságában lévő tanintézetek vezetői tiltakoznak a döntés ellen, amit a város polgármestere emberileg elfogadhatatlannak tart. A három éve üresen álló bentlakás épületében a közműrendszert kell felújítani, melyek az évek során elfagytak. A munkálatok zajlanak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?